Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Jedni z nejdéle vládnoucích panovníků světa

Mezi nejdéle vládnoucí panovníky patří například egyptský faraon Pepi II., thajský král Adulyadej či Ludvík XIV. a další, kteří jsou u vedeni v tomto článku

Hledáte práci nebo brigádu či přivýdělek? Staňte se průvodcem!

kurzy průvodcůPrůvodce cestovního ruchu    
Průvodce Prahou   
Místní zástupce - delegát  

    

PEPI II. NEFERKARE

Údajně nejdéle vládnoucí panovník - po 94 let, který žil před více jak dvěma tisíci lety před naším letopočtem. Na trůn nastoupil v šesti letech po smrti svého bratra Merenrea I. Pepi II měl celkem pět manželek. Během jeho vlády docházelo k mnoha spiknutím a rozporům mezi sousedními zeměmi. Dokonce i jedna z jeho manželek Imtes se zapojila do pokusu o jeho vraždu. Čím byl Pepi II. starší, tím méně měl situaci v zemi pod kontrolou. Stát byl postupně oslabován a po smrti Pepiho II. došlo k velkému úpadku.

LUDVÍK XIV.

Ludvíka XIV. si jistě spojíte s nezapomenutelným prohlášením "Stát jsem já". Prohlásil tak, když se roku 1661 ve svých 22-ti let ujal trůnu. Králem byl již od 4 let, kdy mu zemřel otec, ovšem místo něj začala vládnout jeho matka Anna Rakouská spolu se svým rádcem kardinálem Mazarinem.

Ludvíkovi se přezdívalo "král slunce". Důvodem bylo slunce ve znaku a také jeho bujarý a značně nákladný život, což dokazuje velkolepý zámek ve Versailles. Celkem Ludvík vládl 72 let, ale u svých poddaných se přílišnému respektu nedočkal.

FRANTIŠEK JOSEF I.

Rakouský císař, český a uherský král se narodil roku 1830 Žofii Bavorské a Františku Karlovi. Vládnou začal v 18-ti letech. Oženil se s Alžbětou Bavorskou přezdívanou "císařovna Sisi" a společně měli čtyři děti. František příliš neoplýval schopnostmi vojevůdce. Za jeho vlády se monarchie rozdělila na dvě části se dvěma hlavními městy a společným složitým politickým systémem. Zemřel roku 1916 po 68 letech vlády.

KRÁLOVNA VIKTORIE

Královna Viktorie byla donedávna nejdéle vládnoucí panovnicí na britském trůnu. Na počátku září roku 2015 ji ve svém vládnoucím období překonala současná panovnice, královna Alžběta II, její pravnučka. Viktorie se narodila roku 1819 a o osmnáct let později usedla na anglický trůn. Za další tři roky se provdala za prince Alberta ze Sachen-Coburg-Gothy. Spolu měli celkem 9 dětí a od nich mnohonásobně více vnoučat, ty později "obsadily" snad každý kout Evropy.

Viktoriino působení se za její vlády zněkolikanásobilo a roku 1876 se stala také císařovnou Indie. Zemřela r. 1901 v úctyhodných 82 letech. Její období vlády tedy trvalo 63 let a označujeme jej jako "viktoriánské obodobí".

Mezi současné nejdéle vládnoucí panovníky patří:

PCHÚMIPCHON ADUNJADÉT nebo-li RÁMA IX.

Narodil se v americkém Massachusetts, kde v dětství vyrůstal. Na thajský trůn nastoupil v 19-ti letech rou 1946 a doposud vládne. Království převzal po bratrovi Ramovi VIII, který byl zavražděn, ještě za časů svého studia. I přesto se vrátil do Švýcarska a studia dokončil.

Mezi lidmi je velmi oblíbený, jelikož se neustále snaží naslouchat svým lidem a angažuje se v řešení jejich problémů. Neustále se snaží pomáhat ve zlepšování prostředí státu a jeho postavení ve světě.

ALŽBĚTA II.

9.9.2015 se Alžběta II. zapsala do britských dějin jako nejdéle vládnoucí monarcha. Je pravděpodobně jednou znejznámnějších panovnic dnešní doby. Narodila se 21. dubna 1926 v Londýně. Anglii nejprve vládl její strýc Edward VIII., který ale abdikoval a na trůn tudíž usedl jeho bratr, Alžbětin otec zvaný jako Jiří VII. Tak se stala Alžběta následovnicí trůnu, na který usedla roku 1952 ve svých pětadvaceti letech, po smrti svého otce. 

Předtim, než se ujala vlády, byla již Alžběta II. provdaná za poručíka Philipa Mountbattenema a společně měli dvě děti - prince Charlese a princeznu Annu. Alžbětina korunovace proběhla tradičně ve Westminsterském opatství. Po své korunovaci, 2. června 1953, její královská výsost, Alžběta II. přiveda na svět ještě dvě děti - prince Andrewa a prince Edwarda. 

Královna Alžběta II. je velmi populární, podporu jí vyjádřily až čtyři pětiny Britů. Ovšem ne vždycky tomu tak bylo. Největší krizi britský královský dvůr zažil v roce 1992, kdy se rozpadlo manželství hned třem ze čtyř jejích dětí a současně byl rozsáhlým požárem velmi poničen Buckinghamský palác, sídlo královny. Největší nelibost Britů ke královně byla pravděpodobně v roce 1997, kdy tragicky zahynula princezna Diana, kterou Britové milovali. Alžběta tehdy jen díky přemlouvání premiéra oficiálně vyjádřila lítost nad její smrtí a uspořádala pohřeb. Od té doby se její popularita zvýšila, velký podíl na tom měla svatba prince Williama a narození jeho dvou dětí. 

Aktualizováno: 17.9.2015