telefon : 224 917 908
 

HOME

Kurz.Průvodce cestovního ruchu

Kurz Průvodce pro region Praha

Zkouška.odborné způsobilosti

Zkouška Průvodce pro reg.Praha

Seminář - Průvodce Delegát

Kurz Pracovník cestovní kanceláře

Naše škola a učebny

Nadstandardní služby
při kurzech


Služby pro školy a pro firmy
Služby pro průvodce
Služby pro cestovní kanceláře

Kontakty
Linky

Dotazník o pobytu v kapitalistické cizině.

Autor : Zdeněk Horenský, http://web.telecom.cz/kaprnoviny

Dotazník o pobytu v kapitalistické cizině.

V roce 1980 jsem navštívil Rakousko na devizový příslib. Před cestou jsem v zaměstnání kromě poučení, jak se v kapitalistické cizině chovat, dostal dotazník, týkající se této mé cesty do kapitalistické ciziny a pobytu v ní, který jsem měl po návratu vyplnit a do pěti dnů odevzdat. Shodou okolností se o něco dříve vrátila jedna kolegyně ze Švýcarska a měla pochopitelně stejný dotazník k odevzdání. Spolu jsme do něj nahlédli, byl formulován tak, že se dalo prakticky odpovídat buď ano nebo ne. Kolegyně protože byla v kapitalistické cizině o něco dříve, tedy dotazník též o něco dříve odevzdala a při jeho vyplňování postupovala tak jak bylo naznačeno. Tedy velmi stručně. Tím ovšem, aniž by to předem tušila, přispěla k mému poučení jak při této činnosti postupovat.

Šéf si ji totiž krátce nato pozval na kobereček, neboť on na něm byl též a to u kádrováků. Bylo mu vytýkáno, že jestliže soudružka, která tento dotazník vyplňovala, bude k tak důležitému a zásadnímu dokumentu přistupovat tak jak přistupovala, že by už také nemusela nikdy nikam vycestovat a on jako vedoucí pracovník že ji měl také řádně poučit nejen o tom, jak se má v kapitalistické cizině chovat, ale také jak má o své cestě podat podrobnou zprávu.

Kolegyně se mi s těmito nastalými problémy svěřila a já ač jsem se již chystal postupovat podobně jako ona, přistoupil jsem tedy k vyplnění onoho dotazníku velmi svědomitě. Zásadně jsem odpovídal dlouhými sice nic neříkajícími větami, žádné ano ne, na stole jsem si rozložil turistického průvodce po Rakousku a několik pasáží z něj doslova opsal, včetně slohů, v nichž byly některé budovy ve Vídni postaveny, názvů ulic, popisů muzeí a jelikož to byl socialistický průvodce po Rakousku, nechybělo několik pasáží o strádání dělnické třídy. Zdůraznil jsem, že jsem se v Rakousku s nikým nesetkal, nikdo že mě k emigraci nepřemlouval, i když jsme se večer před odjezdem domů loučili v emigrantské české hospodě a někteří ze štamgastů emigrantů se mě ptali, jestli se druhý den budu opravdu vracet, nevěřícně kroutili hlavami a dívali se na mě, jako bych byl padlý na hlavu a já si tak v té chvíli téměř připadal. Háček byl pouze v tom, že jsme mohli vycestovat pouze se ženou a dítě jsme museli nechat doma.

Takto vyplněný dotazník jsem v určeném čase odevzdal, šéf jej postoupil na patřičná místa a tentokrát byl pochválen. Tak nějak měl vypadat řádně vyplněný dotazník o pobytu v kapitalistické cizině. Hlavně že měl přílohu na tři stránky a asi se soudruhům dobře četl. Prémie jsem sice větší nedostal, ale měl jsem naději, budu-li ještě někdy žádat o cestu do kapitalistické ciziny, že možná bude doporučena.

 


O průvodcování, o zkoušce .......
Jak nejlépe uspět u zkoušky
Jak se připravit na zkoušku
Jak si najít práci průvodce
Nejčastěji kladené otázky
Živnostenský list a průvodce


Aktuality, různé ........
Pozvánka na Vysočinu
Zámek Hořovice
Ekonomika CR
Veduta jako historický pramen
Nečekaná noční návštěva
Umíte prohrávat ?
České muzeum stříbra
Židovské muzeum 2005
Druhy časů
Návrat z Vídně r. 1969
Naše návštěva Máslovic
Jak vybrat správný jazykový kurz
Něco z historie Bratislavy
Václav Špála
Jak získat Živnostenský list
Ilegální přechod hranic
Jel Jaromír do ciziny
Příběh mrazivé sobotní noci v Hidasnémeti
Sám na Sahaře
Literatura pro prův.reg.Praha
Jak se správně píše ?
Zákon o zaměstnanosti a průvodci

Praha - archiv článků
Česká republika - archiv článků
Evropská unie - archiv článků
Archiv článků - různé

     
Holiday Tour - chalupy, chaty, priváty, rekreace, dovolená
     
               
   
Zde vždy naleznete nové aktuální informace, články, novinky nejen pro průvodce.
Pomozte nám vytvářet tento web ! Pište nám příhody průvodcování, různé zajímavosti, pošlete fotografie, zveřejníme je zde !

Osobní návštěva je možná pondělí až pátek od 9,00 do 17,00 hodin

TYRKYS, škola cestovního ruchu, Na Moráni 5, 120 00 Praha 2, tel: 224 916 485 fax: 224 922 452, email:tyrkys@jomys.com
Publikování nebo další šíření obsahu serveru tyrkys.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.