telefon : 224 917 908

HOME

Kurz.Průvodce cestovního ruchu

Kurz Průvodce pro region Praha

Zkouška.odborné způsobilosti

Zkouška Průvodce pro reg.Praha

Seminář - Průvodce Delegát

Kurz Pracovník cestovní kanceláře

Naše škola a učebny

Nadstandardní služby
při kurzech


Služby pro školy a pro firmy
Služby pro průvodce
Služby pro cestovní kanceláře

Kontakty
Linky

Přehled památek UNESCO v České republice

Autor : Miroslav Pořízek, e-mail : porizek.m@post.cz

Na vysočině se nacházejí celkově 3 místa, která se mohou pochlubit tím, že nesou značku mezinárodní organizace UNESCO. To mimo jiné znamená, že patří k těm nemnoha (celkem 12) místům v ČR, která jsou jedinečná svou architektonickou a kulturní a historickou hodnotou i v mezinárodním měřítku. Vysočina je regionem, kde se jich v rámci ČR nachází nejvíce. Nejvíce ze všech ostatních krajů v ČR. V žádném jiném kraji u nás, kromě kraje jihomoravského se nenacházejí celkem 3 místa, jež jsou v seznamu UNESCO zapsána. Alespoň doposud, dá se totiž předpokládat, že v blízké budoucnosti k 12 místům přibudou další. Určitě se u nás nachází mnoho významných historických památek nebo přírodních celků, které by se mohly reálně ucházet o zapsání na seznam UNESCO, ale v konkurenci ostatních zemí celého světa to nebude vůbec jednoduché. Ještě předtím, než popíšu všechna 3 místa zařazená v UNESCO, která leží na Vysočině, nebude jistě od věci krátce připomenout, která místa se u nás mohou pyšnit zapsáním v této významné mezinárodní organizaci.

Historické jádro Prahy (zapsáno na seznam UNESCO v roce 1992):
Představuje unikátní celek pražských měst Starého Města, Josefova, Nového Města, Vyšehradu, Malé Strany a Hradčan s dominantou Pražského hradu s Karlovým mostem a mnoha kostely a paláci.

Historické jádro Českého Krumlova (zapsáno do UNESCO v roce 1992): Český Krumlov je unikátním dochovaným městem středověkého feudálního typu, které bylo vázáno na gotický hrad, postupně přestavený na zámek.

Historické jádro Telče (zapsáno do UNESCO v roce 1992): Telč představuje jedinečné, celistvě dochované drobnější středověké město s vodním opevněním a dominantním zámkem.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (zapsáno do UNESCO v roce 1994): Tento poutní kostel u Žďáru nad Sázavou byl na počest českého světce postaven na poč. 18. stol. Památka představuje originální české gotizující baroko počátku 18. stol.

Kutná Hora (zapsáno do UNESCO v roce 1995): Zapsáno bylo historické jádro města s katedrálou sv. Barbory a katedrálou Panny Marie v Sedlci. Kutná Hora představuje velmi zachovalé středověké královské město.

Kulturní krajina Lednice-Valtice (zapsáno do UNESCO v roce 1996): Byla na seznam UNESCO zapsána v rozsahu krajinné památkové zóny Lednicko-Valticko a svou rozlohou 200 km.2, je jedním z největších člověkem koncepčně upravených areálů v Evropě.

Vesnice Holašovice (zapsáno do UNESCO v roce 1998): Na seznam UNESCO byla byly zapsány v rozsahu památkové rezervace, představují typickou jihočeskou lidovou architekturu.

 

Zahrady a zámek v Kroměříži (zapsáno do UNESCO v roce 1998): Byly na seznam UNESCO zapsány v rozsahu národní kulturní památky, arcibiskupský zámek v Kroměříži s Podzámeckou a Květnou zahradou.

Zámek v Litomyšli (zapsáno do UNESCO v roce 2000): Byl zapsán na seznam UNESCO v rozsahu národní kulturní památky zámek Litomyšl.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (zapsáno do UNESCO v roce 2001): Byl do seznamu UNESCO zapsán jako část souboru národní kulturní památky Soubor sloupů a kašen v Olomouci.

Vila Tugendhat v Brně (zapsáno do UNESCO v roce 2001): Je zapsána v rozsahu národní kulturní památky. Vila je příkladem vynikající světové funkcionalistické architektury.

Židovská čtvrť, židovský hřbitov a bazilika sv. Prokopa v Třebíči (zapsáno do UNESCO v roce 2003): Tvoří soubor části městské památkové zóny v Třebíči. Zahrnuje bývalou židovskou čtvrť, židovský hřbitov a baziliku sv. Prokopa. Celý architektonický soubor je příkladem dlouhodobé pokojné koexistence dvou kultur (křesťanské a židovské) v moravském feudálním městě.


O průvodcování, o zkoušce .......
Jak nejlépe uspět u zkoušky
Jak se připravit na zkoušku
Jak si najít práci průvodce
Nejčastěji kladené otázky
Živnostenský list a průvodce

 


Aktuality, různé ........
Výměna řidičských průkazů
Každý turista se optá....
Vídeňské překvapení
Pozvánka na Vysočinu
Zámek Hořovice
Ekonomika CR
Veduta jako historický pramen
Nečekaná noční návštěva
Umíte prohrávat ?
České muzeum stříbra
Židovské muzeum 2005
Druhy časů
Návrat z Vídně r. 1969
Naše návštěva Máslovic
Jak vybrat správný jazykový kurz
Něco z historie Bratislavy
Václav Špála
Jak získat Živnostenský list
Ilegální přechod hranic
Jel Jaromír do ciziny
Příběh mrazivé sobotní noci v Hidasnémeti
Sám na Sahaře
Literatura pro prův.reg.Praha
Jak se správně píše ?
Zákon o zaměstnanosti a průvodci

Praha - archiv článků
Česká republika - archiv článků
Evropská unie - archiv článků
Archiv článků - různé


Holiday Tour - chalupy, chaty, priváty, rekreace, dovolená
     

Zde vždy naleznete nové aktuální informace, články, novinky nejen pro průvodce.
Pomozte nám vytvářet tento web ! Pište nám příhody průvodcování, různé zajímavosti, pošlete fotografie, zveřejníme je zde !

Osobní návštěva je možná pondělí až pátek od 9,00 do 17,00 hodin

TYRKYS, škola cestovního ruchu, Na Moráni 5, 120 00 Praha 2, tel: 224 916 485 fax: 224 922 452, email:tyrkys@jomys.com
Publikování nebo další šíření obsahu serveru tyrkys.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.