Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Aktuální jízdné MHD na území Prahy

Informace o aktuálních cenách jízdného městské hromadné dopravy (MHD) na území Prahy jsou velmi důležité pro tuzemské i zahraniční návštěvníky Prahy.

Hledáte práci nebo brigádu či přivýdělek? Staňte se průvodcem!

kurzy průvodcůPrůvodce cestovního ruchu   
Průvodce Prahou  
Místní zástupce - delegát  

   
     Informace o aktuálních cenách jízdného městské hromadné dopravy (MHD) na území Prahy jsou velmi důležité pro tuzemské i zahraniční návštěvníky Prahy. Klienti se často ptají průvodců na ceny jízdného, cestovní kanceláře klientům zajištují jednodenní i vícedenní jízdenky, které si turisté většinou objednávají předem u cestovní kanceláře nebo přímo u průvodce.

Změny tarifu PID od 1. července 2015

Nová cenová politika pražské hromadné dopravy vstoupola v platnost 1. 7. 2015. Bylo  zavedeno velké zvýhodnění ročního předplatného a mnoho dalších slev. Kampaň je zaměřena hlavně na řidiče automobil a cílem této akce je zatraktivnit cestování veřejnou dopravou po Praze a ulevit tak nadměrné hustotě dopravy, především v centru Prahy. 

Nejvýraznější změny:

  • Roční předplatné zlevnilo o 1 100 Kč. Od července 2015 stojí  3 650 Kč místo původních 4 750 Kč. V elektronické podobě na Opencard si ho cestující budou moci zakoupit již 17. 6. 2015, platit ovšem začne až 1. 7. 2015, kdy budou k dostání už i papírové kupony. Celodenní cestování po Praze s ročním kuponem tak vyjde na pouhých 10 Kč na den, což je výhodné i pro lidi, kteří využívají hromadnou dopravu jen někdy. 
  • Psi budou jezdit zdarma. Bezplatná přeprava psů bude platit pro cestující s platnou jízdenkou PID pro území Prahy. 
  • Doprovod dětí do 3 let bude jezdit zadarmo. Toto pravidlo se vztahuje vždy pouze na jednu doprovázející osobu. Je ovšem nutné si zařídit speciální průkaz a ten mít vždy u sebe v době přepravy. Tento průkaz lze získat na počkání v předprodejních místech PID za manipulační poplatek 20 Kč, a bude platit po dobu jednoho roku. Při pořízení průkazu je nutné doložit fotografii dítěte, jméno, příjmení a věk dítěte. 

Aktuální ceny jízdného MHD

Informace o aktuálních cenách jízdného městské hromadné dopravy (MHD) na území Prahy jsou velmi důležité pro tuzemské i zahraniční návštěvníky Prahy.

Turisté se často ptají jak pracovníků v cestovních kancelářích, tak i průvodců, jak to u nás v městské dopravě chodí. Jaké máme druhy dopravy, kde se kupuje jízdenka, kolik stojí a hlavně, zda jsou nějaké slevy na jízdném.

Jízdné MHD na území Prahy zahrnuje metro, tramvaje, autobusy a příměstské autobusy vedené na území Prahy, lanovku a některé traťové úseky železnic, resp. pásma P, 0 a B.

Obecně můžeme říci, že lidé pobývající v Praze delší dobu si většinou kupují měsíční, čtvrtletní nebo roční předplatné.

Nejvíce dotazů na ceny jízdného a případné slevy mají návštěvníci Prahy, kteří do našeho hlavního města přijíždějí na krátkou dobu.

Ti si mohou vybrat z tarifů pro krátkodobé jízdy (doba platností jizdenky je 30 nebo 90 minut) . Pokud návštěvník Prahy předpokládá, že bude hodně jezdit, vyplatí se zakoupit jednodenní nebo třídenní jízdenku.

Platnost jízdenky je dána časovým úsekem, to znamená, že jízdenka je platná od momentu označení po elou dobu a lze s ní i přestupovat z  jednoho dopravního prostředku do jiného.


 PŘEHLED JÍZDNÉHO:

 

Dospělý

(nad 15 let)

Student

(19-26 let)

Junior

(15-19 let)

Dítě

(6-15 let)

Senior

(60-70 let)

Základní

90 min

32 Kč

32 Kč

32 Kč

16 Kč

16 Kč

Krátkodobá

30 min

24 Kč

24 Kč

24 Kč

12 Kč

12 Kč

1 den

24 hodin

110 Kč

110 Kč

110 Kč

55 Kč

55 Kč

3 dny

72 hodin

310 Kč

310 Kč

310 Kč

-

-


Klienti se průvodců Prahou často ptají, jak prokazují nárok na slevu, kterou je možné uplatnit pro jednotlivé věkové kategorie. Většina slev je vázána na tzv. Opencard, kde je třeba mít nahranou příslušnou slevovou aplikaci. To komplikuje získání slevy například seniorům ve věku 60 - 70 let, protože sleva platí pouze s průkazkou PID a aplikací „Senior 60–70“.

ZVÝHODNĚNÉ JÍZDNÉ:

Děti do 6 let mají jízdné zcela zdarma.

Děti ve věku 6 - 10 let (resp. do dne předcházející den 10. narozenin) se musí prokazovat osobní průkazkou, ve které bude uvedeno celé jméno, datum narození a fotografie,a by měli jízdné zdarma (platí i pro cizince).

Děti ve věku 6 - 15 let (resp. do dne předcházející den 15. narozenin) mohou využít zvýhodněné (poloviční) jízdné, prokáží-li se osobní průkazkou, ve které bude uvedeno celé jméno, datum narození a fotografie,a by měli jízdné zdarma (platí i pro cizince).

Senioři ve věku 70+ (vč. cizinců) mají jízdné zdarma prokáží-li se občanským průkazem, občanským průkazem EU, pasem, identifikační průkazkou PID, případně Opencard s nahraným "Dokladem o nároku na zvláštní cenu jízdného".

ZPŮSOBY NÁKUPU JÍZDNÉHO:

  • dobití Opencard v jednom z informačních středisek
  • prodejní automaty nebo novinové stánky
  • SMS jízdenka - zasíláte SMS na číslo 902 06 ve tvaru DPT24 nebo DPT32 nebo DPT110 nebo DPT310 podle toho, o jakou výši jízdného máte zájem
  • online na https://eshop.dpp.cz/eshop/
  • nebo prostřednictvím nové mobilní peněženky - aplikace Sejf, která vám umožní nákup jízdného uhradit přes bankovní účet

Psali sme také:

Vytiskněte si daňový doklad k Vaší sms jízdce 

 Pražské přívozy 

Lanová dráha v ZOO

Aktualizováno: 1.5.2016 JKM
Informace jsou platné ke dni aktualizace za případné změny a dodatky k přepravním tarifům neneseme právní odpovědnost.
Zdroj: Dopravní podnik, Praha.eu

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2


TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  

Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře