Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

ALFONS MUCHA V OBECNÍM DOMĚ

Pouze málo výstavních míst v Praze se může pochlubit originálním kompletním cyklem světově proslulého českého malíře, Alfonse Muchy. Tuto prestižní výstavu českého umění ze začátku 20. století můžete najít v národním historickém objektu, v Obecním domě. Jedná se o přehlídku jednoho Muchova cyklu ze začátku 20. století.

Obecní dům je jeden z nejvýznačnějších a nejhezčích secesních objektů v Praze. I po sto letech své existence ukazuje jedinečnost českých maleb, soch a umění z počátku 20. století. Umělecké dekorace, na kterých se podíleli různí význační čeští umělci, vykazují známky vysoké kvality těchto maleb, soch a architektury, stejně jako řemeslného umění. Je to mnohostranná ukázka českého umění a kulturního života té doby. Všichni autoři, kterým byla nabídnuta spolupráce na vytváření této budovy, souhlasili, protože to byla velmi prestižní záležitost.

Tím pádem je zřejmé, že k účasti na zdobení interiérů Obecního domu byl přizván i Alfons Mucha. Okamžitě začal pracovat na výzdobě Primátorského sálu. Tou dobou také Alfons Mucha (1860 – 1939) získal renomé v Paříži (plakáty pro Sarah Bernhardtovou, dekorace pavilónu Světové výstavy v Paříži 1900 a další důležité ilustrace). Nějakou dobu také strávil prací v USA.

Když začal pracovat na výzdobě Obecního domu, měl rozpracované velmi rozsáhlé dílo – a to sice Slovanskou Epopej, jejímž tématem je slovanská svornost, tradice a historické kořeny českého národa. Toto dílo ovšem na čas odložil, aby se plně mohl věnovat dekoracím v Primátorském sále.  Inspirací mu byla jeho idealizace českého národa a zdůrazňování mnoha pozitivních vlastností, které jsou ztělesněny významnými osobnostmi české historie.

Muchova práce v Obecním domě ohromuje návštěvníky dodnes. Má to několik důvodů: celková harmonie interiéru v pastelových barvách, vynalézavost ve výběru historických postav, velmi dobré technické zpracování a také výběr materiálu. To vše si zaslouží hluboký obdiv. Přestože Mucha prodal skeče městu velmi draze, konečné dílo jako takové věnoval městu jako dar, účtoval si pouze materiál.

zdroj: www.obecnidum.cz

 

 

 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře