Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Bible kralická na Hrádku

Slavnostní zahájení výstavy 400 let Bible kralické v Českém muzeu stříbra proběhlo 15. října 2013. Na výstavě, která se koná při příležitosti 400. výročí vydání Bible kralické, spolupracovalo i Křesťanské společenství Kutná Hora.

Bible kralická byla vydaná v Kralicích nad Oslavou v roce 1613. Jednalo se o jednosvazkový překlad Bible, poslední vydaný na území Českého království. Před tím byl v letech 1579 až 1594 vydáván pouze šestidílný překlad Bible (tzv. Šestidílka), který obsahoval rozsáhlý poznámkový aparát.

Výstava v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře je jednou z mnoha výstav, které se letos zaměřují na Bibli kralickou. Místní výstava se vztahuje ke kutnohorským reáliím – na výstavě se návštěvníci seznámí s dějinami Jednoty bratrské a jejími publikacemi, ale také s osudy křesťanů žijících v Kutné Hoře.

Zajímavé jsou také relikty z osobního archivu bratrského biskupa Matouše Konečného, který byl objeven v Mladé Boleslavi v roce 2006. V tomto archivu byl nalezen například soupis členů Jednoty bratrské z let 1612, 1617 a 1619 a také dva inventáře křesťanského majetku.

V Kutné Hoře se dochovala zcela výjimečná památka Jednoty bratrské. Pod kruchtou kostela sv. Jakuba se nachází obraz Piety od Karla Škréty. Tento obraz byl umělcem věnován Pavlu Škrétovi Šotnvskému ze Závořic, který byl jedním z členů krchlebského sboru. V současné době je obraz zapůjčen na výstavě.

Na slavnostním otevření si mohli návštěvníci poslechnout přednášku o Bibli kralické a Jednotě bratrské v podání dr. Jiřího Justa. Na následné vernisáži předvedl pěvecký sbor Cantica čtyři bratrské skladby. Celý den byl zakončen diskusí nad Biblí se sklenkou vína.

Autoři výstavy 400 let Bible kralické jsou PhDr. Eliška Baťová, Mgr. Jiří Just, ThD., RNDr. Štěpán Kafka, Mgr. Šárka Kolářová a Alexandr Štěpánovský.

Výstava se bude konat až do 24. listopadu 2013. Dne 28. října 2013 (Den Středočeského kraje) proběhne komentovaná prohlídky výstavy dr. Justem.

Zdroj: tisková zpráva Českého muzea stříbra v Kutné Hoře

 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře