Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Budova magistrátu, tzv. Nová radnice

Místo, na kterém stojí budova Magistrátu hlavního města Prahy, tzv. Nová radnice má bohatou historii. Také stavba Nové radnice se neobešla bez protestů a celý projekt je značně kontroverzní.

Původně stál na místě Nové radnice kostelík sv. Linharta, který pocházel ze 12. století. Po šesti stech let existence byl zrušen císařem Josefem II. a brzy nato zbořen. Kostelík se nacházel v centru románské farní osady, která byla na velmi výhodném místě – hned vedle frekventované cesty z Vyšehradu k nedalekému brodu přes Vltavu. Nedaleko kostelíka byl i tzv. Jarošův dvůr.

Místo se podle kostela sv. Linharta jmenovalo Linhartské náměstí, které existovalo až do počátku stavby magistrátu, kdy bylo značně zredukováno na Linhartskou ulici.

V průběhu asanace Židovského a části Starého Města vzniká i nová budova magistrátu – je to součást nové, moderní zástavby. Až do roku 1908 přitom stálo na jejím místě 12 kamenných domů, jeden z nich byl dokonce znám tím, že v něm žil Josef Kajetán Tyl.

Stavba budovy se neobešla bez konfliktů. Největší překážkou zjevně byly rozsáhlé protesty proti projektu budovy, který musel být několikrát přepracováván. Doboví architekti komentovali budovu jako umělecky pokleslou. Přes všechny protesty a změny v projektu byly zbořeny některé historicky velmi cenné domy. Jmenujme například evropský unikát – dvoupatrový, kompletně zachovaný románský dům, který se nacházel v Platnéřské ulici. Někteří architekti dokonce zpracovali projekt, kdy by se postavila radnice a tento dům by byl přesto zachován. Naneštěstí všechny tyto návrhy by stály město moc peněz a tak byly zamítnuty. Dům byl tajně zbourán v noci z 2. na 3. srpna 1911.

Na sochařské výzdobě Nové radnice se podíleli přední čeští sochaři: Ladislav Šaloun, Stanislav Sucharda a Josef Mařatka. 

Více informací o budově Nové radnice naleznete v našem článku ZDE.

 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře