Praha
Praha
Praha
Praha

Články

České adventní tradice

Přehled nejznámějších tradic, které se v Česku pojí s adventním obdobím.

Výraz advent je převzatý z latinského slova adventus a znamená příchod. Podle křesťanské tradice se jedná o příchod Spasitele – o jeho narození. Latinský výraz adventus má však kořeny v řeckém slově epifaneia, které znamená doslova zjevení, příchod božstva či návštěvu krále.

Adventní doba se slaví již od 4. století, ale až v 11. století se její trvání ustálilo na 4 týdnech. Advent začíná 4 neděle před Štědrým dnem. Každá z adventních nedělí nese vlastní název – železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Adventní období bylo vždy obdobím postu, během kterého se lidé připravovali na Štědrý den. 

Adventní půst měl podle církve povzbuzovat věřící v jejich těžkém životě a nabádat je k pokornosti a úctě. V různých krajích se liší přístup k adventnímu půstu stejně jako délka postní doby. Někdy byly jako postní dny udávány pouze ponděli, středa a pátek. Papež Urban V. zase zakázal požívat maso pouze duchovním u svého dvora a ostatní půst téměř nedodržovali. 

Adventní věnec dnes již neodlučitelně patří k tomuto období. Jedná se o věnec, na kterém jsou čtyři svíce. Tradičně se každou neděli zapaluje další svíce, která připomíná, že Vánoce se blíží. Adventní věnce pochází z 19. století z Hamburku, odkud se rychle rozšířily po celém Německu i za jeho hranice. První adventní věnce byly vyřezávané ze dřeva, věnce pletené z větviček vznikaly až později. Věnec se symbolem vítězství a důstojnosti a jeho úkolem je vzdávat hold tomu, kdo je očekáván. 

Také adventní kalendáře jsou jednou z dlouholetých tradic. Původně se jednalo o umělecká díla – vyřezávané vesnice nebo města, v jejichž okénkách byly pro děti poschovávané verše z bible nebo obrázky. 

K adventu patří také roráty. Jde o velmi časné ranní mše doprovázené zpěvem tradičních liturgických písní – tato česká tradice nemá jinde na světě obdoby. Ranní mše se konaly ještě za tmy a byla během nich zdůrazňována důležitost světla, které má přijít s narozením Ježíše Krista.

Na svátek sv. Barbory dívky tradičně vycházely ven ořezávat větvičky z třešní - tzv. barborky. Kterému děvčeti tato větvička do Štědrého dne vykvetla, to mohlo očekávat brzkou svatbu. V jiných regionech si děvčata přinesla domů více proutků a pojmenovala je po chlapcích, kteří se jim líbili. Který z proutků vykvetl, za toho chlapce se daná dívka měla vdát.

Svátek sv. Mikuláše je velmi známý i v dnešních dnech. Snad každé dítě zná Mikuláše, čerta a anděla, kteří se chodí ptát rodičů, jestli byly děti hodné a podle toho je odměňují – hodné děti dostávají ovoce nebo sladkosti od anděla, zlobivé děti dostanou od čerta uhlí nebo brambory.

Sv. Lucie byla světice, která pocházela ze zámožné rodiny a podle legendy odmítala všechny nabídky k sňatku, rozhodla se pro panenský život. Jeden z odmítnutých nápadníků ji udal, Lucie byla odsouzena a prožízli ji hrdlo. V předvečer svátku sv. Lucie se oblékaly dívky do bílého a chodily kolem stavení. Ty, které se uměly hezky pomodlit byly obdarované a ostatním se hrozilo metlou. Podle tradice v tento den nesměly ženy pracovat. 

 

Zpříjemnit adventní období si můžete návštěvou vánočních trhů či prohlídkou tradičních vánočních expozic betlémů.

Vánoční trhy jsou velmi oblíbené u našich i zahraničních návštěvníků Prahy. Podívejte se na přehled termínů vánočních trhů v Praze a naplánujte si jejich návštěvu. Naši profesionální certifikovaní průvodci Vám ukážou tu nejkrásnější vánoční atmosféru.

A pokud ještě nevíte, co darovat svým blízským pod vánoční stromeček dáme Vám malý tip. Darujte dárkovou poukázku na kurz nebo seminář! 

 Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře  

 

Proč si vybrat TYRKYS?

  • Zaručujeme individuální přístup ke klientům a maximální možnou flexibilitu Vašeho vzdělávání.
  • Jsme tým zkušených lektorů - vysokoškolských pedagogů podnikajících v cestovním ruchu.
  • Předáme Vám mnoho osobních zkušeností a praktických dovedností z praxe.
  • Naše učebny mají vynikající polohu v centru Prahy  na křižovatce tramvají a metra 

Navštivte nás osobně: Na Moráni 5, 120 00 Praha 2
Telefonujte na číslo: +420 224 917 908
Pište na e-mail: kurzy@tyrkys.cz

Údaje o produktech uvedených na tomto webu byly zpracovány na základě informací dostupných v době jejich zpracování. TYRKYS si vyhrazuje právo na změnu těchto údajů a opravu případných tiskových chyb respektive chyb při zadávání dat. 

 

Jsme členy

Asociace cestovnich kancelari asociace instituci vzdelavani dospelych asociace průvodců wftga

Naši partneři

czechia kudyznudy Rokytnice nad Jizerou mercedes 

PayU


Partner:

Nejbližší akce

Opakovací vycházka Praha v češtině - Prašná brána a Staré Město

Od kdy? 27. květen 2018, Neděle
Kde? Opakovací vycházka Praha v češtině - Prašná brána a Staré Město se koná 27. května 2018 (neděle) od 9:00 do 13:00 hodin s PhDr. Rudolfem Pošvou, CSc. Cena vycházky je 200 Kč.
Číslo V1/2018

Více informací

Tajné tipy pro průvodce - komentovaná prohlídka kostela sv. Václava na Zderaze - POUZE pro pozvané klienty a průvodce TYRKYS

Od kdy? 29. květen 2018, Úterý
Kde? Komentovaná prohlídka kostela sv. Václava - zdarma pro pozvané
Číslo T1/2018

Více informací

Kurz Průvodce Prahou se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 30. květen 2018, Středa
Kde? Večerní kurz Průvodce Prahou se koná od 30. května 2018 do 27. června 2018 vždy v pondělí a ve středu od 17:00 do 20:00 hodin. Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2 a zahrnuje 7 praktických vycházek po pražských objektech. Cena kurzu 8 900 Kč. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce Prahou PK 65-028-N.
Číslo 9/2018

Více informací

Odběr novinek na email

Email: 

Odhlásit se

'.$domena.'