Praha
Praha
Praha
Praha

Články

Cestovní smlouva při koupi zájezdu

V průběhu několika dnů (možná týdnů) jste prošli mnoho internetových stránek, navštívili několik cestovních agentur, cestovních kanceláří, pročetli mnoho a mnoho popisů zájezdů. A konečně je to tu! Vybrali jste si zájezd, který Vám vyhovuje.

Dalším krokem k odjezdu na pohodovou dovolenou je uzavření smlouvy o zájezdu (dříve cestovní smlouvy) mezi klientem a pořadatelem zájezdu. Pečlivost při uzavírání  smlouvy je také velmi důležitá. Podle nového občanského zákoníku
smlouva o zájezdu nemusí být uzavřená písemně, přesto na známé „co je psáno, to
je dáno“ je dobré myslet i v tomto případě. Smlouvu lze uzavřít i kliky přes internet. I takto uzavřená smlouva je platná a čtrnáctidenní lhůta na odstoupení bez sankce (jako v e-shopu) se na zájezdy nevztahuje, pořadatel může požadovat stornopoplatek. 

Každá cestovní kancelář má svůj formulář cestovní smlouvy, který s klientem vyplní. V případě, že zájezd kupujete v cestovní agentuře, tak pracovník cestovní agentury s Vámi také vyplní smlouvu o zájezdu. Ale pozor, mlouvu vyplňuje jménem cestovní kanceláře, která zájezd pořádá.

Základem každé smlouvy je označení smluvních stran – v tomto případě cestovní kanceláře (většinou bývá na smlouvě již předtištěno) a klienta, který smlouvu uzavírá, a to vč. jeho spolucestujících.

Další části smlouvy bývají věnovány popisu zájezdu – tedy popisu poskytovaných služeb. Služby uvedené ve smlouvě, jsou ty, na které má klient nárok. Nenechte se odbýt slovy „výhled na moře do cestovní smlouvy psát nemusíme, to se vyřídí na místě v recepci hotelu“. Věřte, že "se to" většinou nevyřídí.

Chcete si ušetřit nervy a mít zaslouženou radost z Vaší dovolené?

Smlouva pobytového zájezdu by měla obsahovat
• Přesný název hotelu a adresu tak, aby identifikace hotelu byla nezaměnitelná

• Přesný druh pokoje (například dvoulůžkový pokoj s oddělenými lůžky, dvoulůžkový pokoj s manželskou postelí, výhled na moře, přistýlka pro děti atd.). Raději si ověřte, že slíbený typ pokoje hotel nabízí.

• Přesný popis stravování (čtvrtpenze, polopenze, plná penze, all inclusive). Měli byste vědět, zda bude jídlo tzv. servírované nebo zda hotel nabízí bufetovou formu stravování. Také služba all inclusive je v každé zemi i v každém hotelu jiná. Proto je nutné znát, co vše obsahuje.

• Specifikace počtu nocí v hotelu je velmi důležitá informace. V řadě případů bývají charterové lety do letovisek organizovány v noci. Je třeba vědět, pokud přiletíte brzy ráno, od kolika hodin budete mít k dispozici Váš pokoj. Je možné, že platíte celou noc a ubytují Vás třeba ráno o půl šesté. Stejně tak je možné, že první noc v ceně není a Váš pokoj bude k dispozici až od cca 14 hodin. Totéž platí i při odjezdu.

• Druh dopravy (vlastní, autobusová, letecká). Vhodná je i bližší charakteristika dopravního prostředku (např. značka autobusu) a jméno leteckého dopravce. Máte-li zdravotní potíže a žádáte-li určité místo v autokaru, je třeba to také uvést v cestovní smlouvě.

• Uvedení dalších služeb, které jsou v ceně zájezdu. Například služby delegáta (zda je česky hovořící, protože v exotických zemích s nižší návštěvností může být anglicky hovořící delegát), fakultativní výlety a další služby (např. svoz na letiště z města, ve kterém žijete, požadavky na dietu – diabetici) atd.


Smlouva poznávacího zájezdu by měla navíc obsahovat

• Přesný popis trasy zájezdu spolu s uvedením míst, kde budou prohlídky

• Specifikaci míst, kde bude zajištěna prohlídka s místním průvodcem

• Specifikaci, ve kterých památkových objektech nebo turistických atraktivitách je vstupné zahrnuto v ceně zájezdu

Podrobná specifikace podrobností zájezdu může být zejména u poznávacích zájezdů řešena odkazem na katalog uvedením čísla zájezdu, strany v katalogu. Pak záleží na tom, jak podrobný je popis zájezdu v katalogu.

V případě, že máte přání, na kterém Vám velmi záleží, trvejte na tom, že bude dopsáno do cestovní smlouvy. V případě, že prodejce toto odmítne máte dvě možnosti. Buď Vám na Vašem požadavku tolik nezáleží a případně ho oželíte, anebo si vyberete jinou cestovní kancelář.

Stručně a jasně. Smlouva o zájezdu a pečlivost jejího vyplnění je jedním ze základů Vaší úspěšné dovolené.

PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře  

  


Proč si vybrat TYRKYS?

  • Zaručujeme individuální přístup ke klientům a maximální možnou flexibilitu Vašeho vzdělávání.
  • Jsme tým zkušených lektorů - vysokoškolských pedagogů podnikajících v cestovním ruchu.
  • Předáme Vám mnoho osobních zkušeností a praktických dovedností z praxe.
  • Naše učebny mají vynikající polohu v centru Prahy  na křižovatce tramvají a metra 

Navštivte nás osobně: Na Moráni 5, 120 00 Praha 2
Telefonujte na číslo: +420 224 917 908
Pište na e-mail: kurzy@tyrkys.cz

Údaje o produktech uvedených na tomto webu byly zpracovány na základě informací dostupných v době jejich zpracování. TYRKYS si vyhrazuje právo na změnu těchto údajů a opravu případných tiskových chyb respektive chyb při zadávání dat. 

 

Jsme členy

Asociace cestovnich kancelari asociace instituci vzdelavani dospelych asociace průvodců wftga

Naši partneři

czechia kudyznudy Rokytnice nad Jizerou mercedes 

PayU


Partner:

Nejbližší akce

Tajné tipy pro průvodce - komentovaná prohlídka kostela sv. Václava na Zderaze - POUZE pro pozvané klienty a průvodce TYRKYS

Od kdy? 29. květen 2018, Úterý
Kde? Komentovaná prohlídka kostela sv. Václava - zdarma pro pozvané
Číslo T1/2018

Více informací

Kurz Průvodce Prahou se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 30. květen 2018, Středa
Kde? Večerní kurz Průvodce Prahou se koná od 30. května 2018 do 27. června 2018 vždy v pondělí a ve středu od 17:00 do 20:00 hodin. Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2 a zahrnuje 7 praktických vycházek po pražských objektech. Cena kurzu 8 900 Kč. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce Prahou PK 65-028-N.
Číslo 9/2018

Více informací

ZDARMA - Novinka - Krásy Prahy, aneb baví Vás poznávat Prahu?

Od kdy? 30. květen 2018, Středa
Kde? ZDARMA - seminář Krásy Prahy se koná 30. května 2018 (středa) od 17:30 do 18:45 v TYRKYSu, Na Moráni 5, Praha 2, jen pár kroků od stanice metra Karlovo náměstí a zastávky tramvaje Palackého náměstí.
Číslo DIV8/2018

Více informací

Odběr novinek na email

Email: 

Odhlásit se

'.$domena.'