Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Chcete cestovat do zahraničí s dětmi? Nezapomeňte jim zajistit cestovní pas!

Blíží se doba dovolených, a proto již nyní je třeba myslet na cestovní doklady. Pro cesty do zahraničí musí mít každé dítě svůj vlastní cestovní doklad. Nezapomeňte na to při plánování letní dovolené.

Pracovníci cestovních kanceláří i profesionální průvodci cestovního ruchu se často setkávají s dotazem, jaké cestovní doklady potřebují děti ve věku do 15 let při cestách do zahraničí.  

Pro cesty do zahraničí musí mít každé dítě (i kojenec) svůj vlastní cestovní pas, případně občanský průkaz. 

Cestujete-li s dětmi do zahraničí, každé dítě včetně kojence musí mít vlastní cestovní doklad. I novorozenec musí mít svůj cestovní doklad - rodný list není cestovní doklad. 

Pasy i občanské průkazy vydávají úřady vydávat dětem na pět let. POZOR - podoba dítěte musí odpovídat fotografii, děti se rychle mění. 

Výhodou občanského průkazu pro dítě je cena jeho vydání -  pouze 50 Kč. Nevýhodou je, že s dětskou občankou lze cestovat pouze do zemí Evropské unie a dále pak do Albánie, Bosny Hercegoviny, Černé Hory, Islandu, Makedonie, Norska,Srbska, Švýcarska. S cestovním pasem lze cestovat všude, ale jeho cena je 100 Kč. 

Každý cestující má povinnost mít na cestovním dokladu svou aktuální podobu, takže rodiče mají o starost více. Nelze spoléhat na pětiletou platnost cestovního dokladu, ale lidé, kteří hodně cestují, budou svému dítěti  měnit cestovní doklady relativně často. (3 měsíční kojenec vypadá jinak než roční nebo tříleté dítě). 

O pas si můžete zažádat na příslušném obecním úřadě s rozšířenou působností. U biometrického pasu si musíte zažádat na úřadě v místě trvalého bydliště. Při žádosti o pas musí rodiče dítěte předložit jeho potvrzení o státním občanství ČR. Aktuální informace Vám vždy sdělí pracovnici příslušného úřadu nebo jsou uvedeny na webových stránkách. 

Mít v pořádku cestovní doklady dětí je velmi důležité. Profesionální průvodce často s klienty řeší velmi nemilou situaci. Například až na letišti při pasové kontrole klient zjistí, že jeho dítě má neplatný cestovní doklad, případně nemá žádný doklad. Dost dobře nelze, aby rodič odcestoval do vzdálené ciziny a svého několikaměsíčního potomka ponechal na letišti. Takže v této situaci ve většině případů neodjede celá rodina a zájezd klientům bez náhrady propadne. Neplatné cestovní doklady nebo jejich zapomenutí nelze pojistit. 

Myslete na své cestovní doklady včas a informujte se ve Vaší cestovní kanceláři, co vše potřebujete k prožití spokojené dovolené. 


 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Psali jsme také:
Desatero na cesty
S občanským průkazem do více států 
Cestování mimo EU s platným cestovním dokladem

Aktualizace 18. května 2018  JKM 
Zdroj: http://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady

Tefonujte 
 na 224 916 485, pište na 
kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře