Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Chcete cestovat do zahraničí s dětmi? Nezapomeňte jim zajistit cestovní pas!

Blíží se doba dovolených, a proto již nyní je třeba myslet na cestovní doklady. Pro cesty do zahraničí musí mít každé dítě svůj vlastní cestovní doklad. Nezapomeňte na to při plánování letní dovolené. 

 

 

 

 

 

 

 

Pracovníci cestovních kanceláří i profesionální průvodci cestovního ruchu se často setkávají s dotazem, jaké cestovní doklady potřebují děti ve věku do 15 let při cestách do zahraničí.  

Pro cesty do zahraničí musí mít každé dítě (i kojenec) svůj vlastní cestovní pas, případně občanský průkaz. 

Cestujete-li s dětmi do zahraničí, každé dítě včetně kojence musí mít vlastní cestovní doklad. I novorozenec musí mít svůj cestovní doklad - rodný list není cestovní doklad. 

Pasy  vydávají úřady dětem do 15 let na pět let. POZOR - i podoba dítěte musí odpovídat fotografii, děti se rychle mění. 

Každý cestující má povinnost mít na cestovním dokladu svou aktuální podobu, takže rodiče mají o starost více. Nelze spoléhat na pětiletou platnost cestovního dokladu, ale lidé, kteří hodně cestují, budou svému dítěti  měnit cestovní doklady relativně často. (3 měsíční kojenec vypadá jinak než roční nebo tříleté dítě). 

O pas si můžete zažádat na příslušném obecním úřadě s rozšířenou působností. U biometrického pasu si musíte zažádat na úřadě v místě trvalého bydliště. Při žádosti o pas musí rodiče dítěte předložit jeho potvrzení o státním občanství ČR. Aktuální informace Vám vždy sdělí pracovnici příslušného úřadu nebo jsou uvedeny na webových stránkách. 

Běžná doba vydání cestovního pasu je 30 dnů a pro děti mladší 15 let stojí pouze 100 Kč. 

Mít v pořádku cestovní doklady dětí je velmi důležité. Profesionální průvodce často s klienty řeší velmi nemilou situaci. Například až na letišti při pasové kontrole klient zjistí, že jeho dítě má neplatný cestovní doklad, případně nemá žádný doklad. Dost dobře nelze, aby rodič odcestoval do vzdálené ciziny a svého několikaměsíčního potomka ponechal na letišti. Takže v této situaci ve většině případů neodjede celá rodina a zájezd klientům bez náhrady propadne. Neplatné cestovní doklady nebo jejich zapomenutí nelze pojistit. 

Myslete na své cestovní doklady včas a informujte se ve Vaší cestovní kanceláři, co vše potřebujete k prožití spokojené dovolené. 

Přečtěte si také:
Desatero na cesty
S občanským průkazem do více států 
Cestování mimo EU s platným cestovním dokladem

Aktualizace 24.6.2022  JKM 
Zdroj: http://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady

  • Tefonujte  na 602 204 123
  • Pište na kurzy@tyrkys.cz,
  • Osobní návštěva - sjednejte si schůzku - Španělská 770/2, 120 00 Praha 2 

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře