Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Den svatého Valentýna

Okolo svatého Valentýna panuje mnoho nejasností, přesto legenda o sv. Valentýnovi se neodmyslitelně zapsala do našeho podvědomí.

Historie

Valentýn údajně zemřel v roce 269 a byl prohlášen svatým.     Vykonával v Římě kněžský úřad v době panování císaře Claudia II. Gothica (268-270). Legenda ze starého Říma, vypráví, že Valentýn byl počestný a moudrý muž. O jeho moudrosti se doslechl i císař, který Valentýna povolal na svůj dvůr. Císař Valentýna velmi obdivoval, ale zdůraznil, že Valentýn věří pověrám (měl na mysli křesťanství) a tak nemůže být jeho přítelem. Jenže Valentýn namítl, že císař je tím, kdo věří pověrám.

Císař nakázal městskému prefektu Astoriovi, aby na Valentýna dohlížel. A aby byl Valentýn pod důslednou kontrolou, vzal si Astorius Valentýna do domu. Tam se Valentýn setkal s krásnou dcerou prefekta, která byla slepá. Astorius požádal Valentýna, aby se modlil za dceřin zrak. Valentýn si dívku zamiloval a modlil se za její uzdravení.

Stal se zázrak a dívka začala vidět. O zázračném uzdravení si povídal celý Řím. Pohané odmítli věřit v ten zázrak a vtrhli do domu prefekta, Valentýna odvedli a za městem ho sťali. Navzdory trpkému osudu se stal sv.Valentýn patronem věrných a čisté, oddané lásky.

Křesťané přejali tento zvyk a spojili jej se svým světcem Valentýnem, mučedníkem za vlády císaře Claudia II. Duševně nemocný císař se prý rozhodl zrušit manželství, neboť ženatí muži podle něj nebyli dobrými válečníky. 

Kněz Valentýn i přes císařův zákaz tajně oddával milence, za což byl uvězněn a popraven. Poslední vzkaz, který Valentýn poslal dceři vězeňského dozorce před svou smrtí zakončil slovy: "Od Tvého Valentýna". A tak od té doby si v den svátku Sv. Valentýna posílají a dávají zamilovaní lidé tyto "Valentýnky" s vyznáním lásky.

Tradice Valentýna

Tradice Valentýna v našem slova smyslu vznikla na začátku 20. století v USA, kdy jistý výrobce vánočních přání začal hledat nový produkt k získání dalších zákazníků. K tomu mu dopomohl nápad obnovit svátek svatého Valentýna, nová tradice byla zavedena v roce 1907 a výrobce valentýnských přáníček mohl mnout ruce - obrat jeho firmy začal narůstat. 

Do České republiky se dostal po pádu komunismu v roce 1989. V posledních letech se svátku jako příležitosti chopili zejména obchodníci, aby vyplnili tzv. hluché místo mezi svátky Vánočními a Velikonočními.

Zamilované dvojice se v tento den vzájemně obdarovávají květinami, bonboniérami či dárky s tématikou srdce a zamilovanosti. Jedni tento svátek zatracují jako produkt komerční společnosti, jiní lidé si dávají dárky, cestují po celém světě a bez oslavy tzv. Valentýna si svou lásku nedovedou vůbec představit.

Svátek zamilovaných se tak rok od roku stává více a více spíše komerčním svátkem. Přesto je však i nadále 14. únor je každoročně oslavován mnoha zamilovanými lidmi. 

Svátek zamilovaných a cestovní ruch

Jakou má spojitost den svatého Valentýna s cestovním ruchem? Velkou. Čím dál častěji zamilované páry vyráží na nejrůznější pobyty tématicky přizpůsobené k tomuto svátku zamilovaných.

Velmi častým cílem zamilovaných párů bývá Paříž, která je nenadarmo označovaná jako město lásky. Větší romantika, jak být na Valentýna na Eiffelovce se svou láskou, snad ani neexistuje. Lidé si buď krásy Paříže užívají sami a nebo mohou využít služby průvodce, který jim ukáže ta nejkrásnější místa.

Dalšími hojně navštěvovanými místy na svatého Valentýna bývají Milán, Řím a Benátky a samozřejmě Praha. 

Pokud i vy slavíte Valentýna a zatím nevíte, jaký dárek vybrat pro svojí polovičku, neváhejte a darujte voucher na kurz nebo seminář!

Máte na výběr z bohaté nabídky kurzů nebo seminářů, které naleznete na  našich webových stránkách nebo Vám zašleme informační brožuru.

Navštivte nás osobně Na Moráni 5, 128 00 Praha 2 od pondělí do pátku od 9:00 do 17:00 hodin

aktualizace: 12.02.2017 JKM 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře