Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Desatero zásad pro bezpečné používání karty

Život bez platební karty si dnes už většina lidí nedokáže představit. V minulosti každý hlídal svůj měšec plný zlaťáků, dnes je v ohrožení platební karta. V temném lese Řáholci nečíhají na pocestné loupežníci, ale o své peníze při troše neopatrnosti lze přijít i v dnešním moderním světě.

Život bez platební karty si dnes už většina lidí nedokáže představit. V minulosti každý hlídal svůj měšec plný zlaťáků, dnes je v ohrožení platební karta. V temném lese Řáholci nečíhají na pocestné loupežníci, ale o své peníze při troše neopatrnosti lze přijít i v dnešním moderním světě.

Thomas Cook propagoval moderní platební metody již ve druhé polovině 19. století. Turisté s sebou nevozili peníze, ale platební šeky. Další možností bezhotovostní platby v minulosti byl tzv. akreditiv. S těmito se již téměř nesetkáme. Pro platbu služeb v cestovním ruchu  dnes využívají průvodci, delegáti i pracovnícici cestovních kanceláří platební karty. 

Desatero zásad pro bezpečné používání karty

 1. Nedáš z ruky kartu svou – kartu nepůjčujte ani členům rodiny, po každé platbě kontrolujte, že máte kartu u sebe. 
   
 2. PIN svůj nikomu neprozradíš – nepište si PIN na platební kartu ani do diáře. Pravidelně jej měňte. Nepoužívejte předvídatelné kombinace (např. 1234) ani datum narození. Pokud PIN zapomenete, kontaktujte svého bankovního poradce.
   
 3.  Limit vysoký si nenastavíš – nenastavujte zbytečně vysoký limit pro případ odcizení karty.
   
 4. Kartu u obchodníka z očí nepustíš – kontrolujte doklady o platbě kartou, nepodepisujte nevyplněné prodejní doklady. Platba kartou musí vždy probíhat před vašima očima.
   
 5. Platby na internetu prověřovati budeš – nakupujte pouze u prověřených obchodníků.
   
 6. Výběry z bankomatu sobě ohlídáš – při výběru z bankomatu zkontrolujte, jestli vás nikdo nesleduje a zakryjte rukou klávesnici při zadávání PINu. Pokud se bankomat chová nestandardně, kontaktujte banku. 
   
 7. Výpisy své kontrolovati budeš – transakce na výpisu musí odpovídat skutečnosti. Účtenky uchovávejte pro případné reklamace.
   
 8. Podmínky používání dobře si prostuduješ – vše o používání platební karty se dozvíte v Podmínkách pro vydávání a používání platebních karet
   
 9. Linku klientskou v případě nouze využiješ – mějte kontakt na banku po ruce. Volejte v případě zablokování karty, zadržení karty v bankomatu, ztráty nebo odcizení karty.
   
 10. Utrácet podle libosti budeš – karta je připravena splnit všechna vaše přání. Využijte toho!

 Zdroj: Komerční banka

Přes všechnu opatrnost se při cestování se stává, že účastník cestovního ruchu - klient ztratí platební kartu nebo mu je odcizena. Klient se pak často ptá průvodce nebo delegáta, jak má postupovat.

Jaký postup při ztráře platební karty by měl průvodce nebo delegát klientovi doporučit

 • okamžitě kartu zablokovat, protože hrozí její zneužití.
 • telefonní číslo do banky (non stop servisní linka) je dobré mít uložené na jiném místě než kartu
 • odcizení platební karty je třeba ohlásit i na policii v místě ztráty
 • mimo území České republiky se může klient obrátit na kteroukoliv banku - člena asociace VISA nebo MasterCard.
 • Klient, který se ocitne bez finančních prostředků může banku požádat o vydání tzv. emergency cash - nouzové hotovosti (dosti drahá služba) nebo emergency card - nouzové karty, se kterou např. nelze vybírat z bankomatu.

Velmi výhodnou (také zpoplatněnou) službou je tzv. Western Union, která umožňuje zaslat peníze do celého světa a jsou k vyzvednutí během cca 20 minut. Tuto službu nejčastěji využijí klienti, kteří se nečekaně ocitnou bez prostředků nebo potřebují více peněz než původně plánovali.

aktualizace 18.5.2016 JKM 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře