Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Hrady, zámky a zříceniny v Libereckém kraji – 2. část

Hrad Kost, státní zámek Lemberk, státní zámek Mnichovo Hradiště, skalní hrad a poustevna a Sloup a státní hrad Trosky.

Hrad Kost

Hrad byl na přelomu 13. a 14. století založen rodem Vartenberků a v polovině 16. století, kdy patřil Biberštejnům, proběhla jeho renesanční přestavba a vznikly nové části hradu. Během této rekonstrukce také vznikla fasáda s psaníčkovým sgrafitti. V 16. století, kdy patřil hrad Lobkovicům, vznikla jeho jižní část, ve které se dodnes nachází hospodářské budovy a pivovar. Během vlády Albrechta z Valdštejna byl hrad Kost jeho rezidencí. Návštěvníci uvidí expozici zbraní, černou kuchyni, mučírnu a galerii rodu Kinských, kterému dnes hrad patří.

Hrad je otevřen od dubna do října.

Více informací naleznete na www.kinsky-dal-borgo.cz a na www.kinskycastles.com 
 

Státní zámek Lemberk

Původně stál na místě dnešního zámku Lemberk středověký hrad založený začátkem 13. století Havlem z roku Markvarticů, jehož manželka, sv. Zdislava, měla schopnost léčit. Po ní je pojmenována studánka pod hradem a také místní kaple. Nedaleko Lemberka se nachází i Bredovský letohrádek. Nejoblíbenějším místem v zámku Lemberk je kaple, sál s renesančním kazetovým stropem a s malovanými výjevy z Ezopových bajek či trezor ze začátku 19. století.

Zámek je otevřen od dubna do října.

Více informací naleznete na www.zamek-lemberk.cz 
 

Státní zámek Mnichovo Hradiště

Zámek Mnichovo Hradiště, postavený Václavem Budovcem z Budova v 17. století, byl původně renesanční. Po bitvě na Bílé hoře se stal majetkem Albrechta z Valdštejna a po konci 2. světové války přešel do státního vlastnictví. Dnešní barokní podobu zámek získal na přelomu 17. a 18. století. Na zámku stojí za prohlídku duchcovská knihovna, která obsahuje 22 tisíc svazků, o které se staral známý milovník Giacomo Casanova. Zajímavé je i historické divadlo, lapidárium v kostele Tří králů a kapucínský klášter s kaplí, kde je pohřben Albrecht z Valdštejna. V parku jsou k vidění konírny, zahradní pavilon a oranžerie.

Zámek je otevřen od dubna do října, v ostatních měsících po předchozí domluvě.

Více informací naleznete na www.mnichovo-hradiste.cz 
 

Skalní hrad a poustevna a Sloup

Ronovci založili tuto strážní pevnost nad obchodní stezkou do Žitavy na počátku 14. století. Na počátku 15. století patřil hrad loupeživému rytíři Mikešovi Pancíři ze Smojna, ale kvůli jeho výbojům byl hrad dobyl vojsky z Lužice. Když hrad vlastnili Kinští, byla v jeho areálu zřízena Poustevna, která ale byla zrušena Josefem II. Hrad byl otevřen veřejnosti v roce 1829. Dodnes zde stojí socha jednoho z místních poustevníků, Samuela Gornera.

Skalní hrad je otevřen od dubna do října.

Více informací naleznete na www.hradsloup.cz
 

Státní hrad Trosky

Hrad Trosky vždycky byl díky své poloze na dvou čedičových vrcholech nedobytný. Jedná se o gotický hrad založený ve 14. století pány z Vartenberka. Mezi dvěma vrcholy stával obytný palác a na vrcholech obranné a obytné věže. Nižší z vrcholů se jmenuje Baba a vyšší Panna. V 19. století se hrad často stával inspirací básníků a malířů. Do dnešních dnů se zachovaly pouze zříceniny obou věží, které nabízejí výborný výhled na České středohoří, Český ráj, Krkonoše a Jizerské hory. V létě se zde často konají výcviky dravých ptáků.

Hrad je otevřen od dubna do října.

Více informací naleznete na www.hrad-trosky.eu 
 

Další zajímavé hrady, zámky a zříceniny naleznete ZDE (1. část) a ZDE (3. část).

 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře