Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Idiom – Sloup vědění - Nekonečná studna – Studnice vědění

Idiom – Sloup vědění - Nekonečná studna – Studnice vědění – všechny tyto názvy můžeme slyšet, když lidé hledají unikátní plastiku, která se nachází v samém centru Prahy.

Sloup o výšce asi 2 metry složený z cca 8 000 knih letos slaví 25. narozeniny. Do dvorany Ústřední knihovny na Mariánském náměstí v Praze byl umístěn již v roce 1998.

sloup vědění, foto miroslav kopriva, kurz průvodce

Po celá léta ho obdivovali čtenáři a návštěvníci knihovny, ale jinak se něj nikdo moc nezajímal. A tady vidíme tu ohromnou sílu sociálních sítí, protože v posledních týdnech stal doslova přes noc jedním z hitů Prahy.

Turisté stojí v dlouhé frontě, aby si sloup také vyfotili a hlavně, aby nahlédli do hlubin a navnímali nekonečnost vědění.

Při pohledu do otvoru všichni obdivují hloubku nebo výšku, až se hlava zatočí ze všech těch informací. Říká se, že když se do studny podíváme, vidíme až k protinožcům do knihovny do australské Canberry. Tomuto efektu napomáhají důmyslně instalovaná zrcadla.

Idiom, sloup vědění, nekonecno, foto miroslav kopriva, poznej prahu
 
Jiní návštěvníci se o sloup zlehka opřou a pak se vyděsí, aby se to celé nezřítilo. Jak jsou knihy umístěny je výrobním tajemstvím, ale je to zabezpečeno tak, aby nedošlo ke zranění.

Mě také hodně baví si sloup prohlížet zvenčí a vyhledávat jména autorů a názvy knih. Pokaždé objevím něco zajímavého.

Autorem je slovenský umělec Matěj Krén, který se zaměřuje právě na instalace z knih, ze kterých vytváří různé objekty.

Text:   PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Foto:  Miroslav Kopřiva 

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Přidejte se k nám! Zažili jsme společně: 

a mnoho dalších akcí

Přečtěte si také: