Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Jak vybrat tu správnou cestovní kancelář

Sezóna je v plném proudu a krásné počasí inspiruje ke koupi zájezdu do zahraničí. Přemýšlíte, jak postupovat při koupi zájezdu, aby se z krásné dovolené nestala Vaše černá můra?

Jestliže se rozhodnete koupit zájezd, navštívíte kamennou prodejnu cestovní kanceláře nebo cestovní agentury. Možná se rozhodnete koupit zájezd na internetu. Je jedno, jakou formu zvolíte, ale je velmi důležité, u koho si zájezd koupíte.

Základem je, že zájezd smí pod vlastním jménem a na svou odpovědnost prodávat pouze cestovní kancelář s platnou koncesí. Podmínkou získání koncese cestovní kanceláře je, aby cestovní kancelář uzavřela s některou z pojišťoven povinné pojištění proti úpadku.

Klient může zájezd zakoupit i u cestovní agentury, která je vlastně takovou „prodlouženou rukou“ cestovní kanceláře. Výhodou cestovních agentur je to, že u nich naleznete nabídku více cestovních kanceláří – tedy širší nabídku zájezdů. A můžete si lépe vybrat zájezd, který se Vám bude nejvíce líbit. Cestovní agentury bývají často i v menších městech, kde cestovní kancelář nemá svou vlastní prodejnu. Ušetří Vám tak čas a náklady na cestu přímo do cestovní kanceláře.

Je úplně jedno, zda koupíte zájezd přímo u pořadatele zájezdu v cestovní kanceláři nebo u prodejce v cestovní agentuře. Cena zájezdu i další podmínky cesty by měly být stejné.

Cestovní agentura je vždy povinna klienta informovat o tom, která cestovní kancelář je pořadatelem zájezdu, neboť za poskytnutí služeb v objednaném množství a kvalitě ručí právě cestovní kancelář s platnou koncesí.
Povinnost zveřejnit pořadatele zájezdu – cestovní kancelář platí i při prodeji zájezdů na internetu, stejně tak i při prodeji zájezdů zahraničních cestovních kanceláří (např. německých).

Klient by si měl v cestovní kanceláři nebo v cestovní agentuře zkontrolovat, že cestovní kancelář má uzavřeno povinné pojištění proti úpadku. Zkontroluje to tak, že mu cestovní kancelář ukáže svůj certifikát o uzavřeném pojištění. Cestovní agentura může ukázat kopii pojistného certifikátu cestovní kanceláře. Důležité je vědět, že povinné pojištění proti úpadku se vždy sjednává na dobu jednoho roku, který se nemusí krýt s rokem kalendářním (může mít platnost např. od srpna do srpna). V případě, že na certifikátu je uvedena doba neurčitá, pojišťovna každý rok vydává dodatek s konkrétní dobou platnosti. Na certifikátu je také uvedeno, u které pojišťovny je cestovní kancelář pojištěna. Mnoho cestovních kanceláří má tento certifikát zveřejněn na svém webu.

V případě, že si klient není jist, že cestovní kancelář má platný certifikát povinného pojištění proti úpadku, může si tuto skutečnost zkontrolovat přímo na webových stránkách příslušné pojišťovny, případně může do dané pojišťovny zatelefonovat.

Zakoupit zájezd od pojištěné cestovní kanceláře přímo a nebo prostřednictvím cestovní agentury je velmi důležité. Klientovi se pak nikdy nemůže stát, že zůstane v zahraničí bez pomoci. V reálné praxi se setkáme i s tím, že zájezdy prodávají i další podnikatelské subjekty jako např. školy, zdravotnická zařízení, organizátoři dětských letních táborů apod., které jsou občas na první pohled těžko k rozeznání od koncesovaných cestovních kanceláří. Některé z nich dokonce mají i svůj katalog nebo leták zájezdů. Je třeba vědět, že nepojištěný subjekt, který nevlastní koncesi cestovní kanceláře se dopouští nedovoleného podnikání, a v případě nesolventnosti subjektu či nespokojenosti se službami není zákazník nijak ochráněn, nikdo mu v zahraničí nepomůže. Stejně tak nemá nárok na finanční náhradu či kompenzaci.

Setkali jste se někdy se situací, že Vám prodejce zájezdu odmítl ukázat platný certifikát o pojištění proti úpadku? Je zájezd neskutečně lákavě levný? Pak vám doporučuji, abyste si zájezd koupili u cestovní kanceláře, která platný certifikát vlastní, a na vyžádání Vám ho předloží. Pár ušetřených stokorun by Vás mohlo přijít pěkně draho.

PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře