Praha
Praha
Praha
Praha

Články

Jak vybrat tu správnou cestovní kancelář

Sezóna je v plném proudu a krásné počasí inspiruje ke koupi zájezdu do zahraničí. Přemýšlíte, jak postupovat při koupi zájezdu, aby se z krásné dovolené nestala Vaše černá můra?

Jestliže se rozhodnete koupit zájezd, navštívíte kamennou prodejnu cestovní kanceláře nebo cestovní agentury. Možná se rozhodnete koupit zájezd na internetu. Je jedno, jakou formu zvolíte, ale je velmi důležité, u koho si zájezd koupíte.

Základem je, že zájezd smí pod vlastním jménem a na svou odpovědnost prodávat pouze cestovní kancelář s platnou koncesí. Podmínkou získání koncese cestovní kanceláře je, aby cestovní kancelář uzavřela s některou z pojišťoven povinné pojištění proti úpadku.

Klient může zájezd zakoupit i u cestovní agentury, která je vlastně takovou „prodlouženou rukou“ cestovní kanceláře. Výhodou cestovních agentur je to, že u nich naleznete nabídku více cestovních kanceláří – tedy širší nabídku zájezdů. A můžete si lépe vybrat zájezd, který se Vám bude nejvíce líbit. Cestovní agentury bývají často i v menších městech, kde cestovní kancelář nemá svou vlastní prodejnu. Ušetří Vám tak čas a náklady na cestu přímo do cestovní kanceláře.

Je úplně jedno, zda koupíte zájezd přímo u pořadatele zájezdu v cestovní kanceláři nebo u prodejce v cestovní agentuře. Cena zájezdu i další podmínky cesty by měly být stejné.

Cestovní agentura je vždy povinna klienta informovat o tom, která cestovní kancelář je pořadatelem zájezdu, neboť za poskytnutí služeb v objednaném množství a kvalitě ručí právě cestovní kancelář s platnou koncesí.
Povinnost zveřejnit pořadatele zájezdu – cestovní kancelář platí i při prodeji zájezdů na internetu, stejně tak i při prodeji zájezdů zahraničních cestovních kanceláří (např. německých).

Klient by si měl v cestovní kanceláři nebo v cestovní agentuře zkontrolovat, že cestovní kancelář má uzavřeno povinné pojištění proti úpadku. Zkontroluje to tak, že mu cestovní kancelář ukáže svůj certifikát o uzavřeném pojištění. Cestovní agentura může ukázat kopii pojistného certifikátu cestovní kanceláře. Důležité je vědět, že povinné pojištění proti úpadku se vždy sjednává na dobu jednoho roku, který se nemusí krýt s rokem kalendářním (může mít platnost např. od srpna do srpna). V případě, že na certifikátu je uvedena doba neurčitá, pojišťovna každý rok vydává dodatek s konkrétní dobou platnosti. Na certifikátu je také uvedeno, u které pojišťovny je cestovní kancelář pojištěna. Mnoho cestovních kanceláří má tento certifikát zveřejněn na svém webu.

V případě, že si klient není jist, že cestovní kancelář má platný certifikát povinného pojištění proti úpadku, může si tuto skutečnost zkontrolovat přímo na webových stránkách příslušné pojišťovny, případně může do dané pojišťovny zatelefonovat.

Zakoupit zájezd od pojištěné cestovní kanceláře přímo a nebo prostřednictvím cestovní agentury je velmi důležité. Klientovi se pak nikdy nemůže stát, že zůstane v zahraničí bez pomoci. V reálné praxi se setkáme i s tím, že zájezdy prodávají i další podnikatelské subjekty jako např. školy, zdravotnická zařízení, organizátoři dětských letních táborů apod., které jsou občas na první pohled těžko k rozeznání od koncesovaných cestovních kanceláří. Některé z nich dokonce mají i svůj katalog nebo leták zájezdů. Je třeba vědět, že nepojištěný subjekt, který nevlastní koncesi cestovní kanceláře se dopouští nedovoleného podnikání, a v případě nesolventnosti subjektu či nespokojenosti se službami není zákazník nijak ochráněn, nikdo mu v zahraničí nepomůže. Stejně tak nemá nárok na finanční náhradu či kompenzaci.

Setkali jste se někdy se situací, že Vám prodejce zájezdu odmítl ukázat platný certifikát o pojištění proti úpadku? Je zájezd neskutečně lákavě levný? Pak vám doporučuji, abyste si zájezd koupili u cestovní kanceláře, která platný certifikát vlastní, a na vyžádání Vám ho předloží. Pár ušetřených stokorun by Vás mohlo přijít pěkně draho.

PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře  

  


Proč si vybrat TYRKYS?

  • Zaručujeme individuální přístup ke klientům a maximální možnou flexibilitu Vašeho vzdělávání.
  • Jsme tým zkušených lektorů - vysokoškolských pedagogů podnikajících v cestovním ruchu.
  • Předáme Vám mnoho osobních zkušeností a praktických dovedností z praxe.
  • Naše učebny mají vynikající polohu v centru Prahy  na křižovatce tramvají a metra 

Navštivte nás osobně: Na Moráni 5, 120 00 Praha 2
Telefonujte na číslo: +420 224 917 908
Pište na e-mail: kurzy@tyrkys.cz

Údaje o produktech uvedených na tomto webu byly zpracovány na základě informací dostupných v době jejich zpracování. TYRKYS si vyhrazuje právo na změnu těchto údajů a opravu případných tiskových chyb respektive chyb při zadávání dat. 

 

Jsme členy

Asociace cestovnich kancelari asociace instituci vzdelavani dospelych asociace průvodců wftga

Naši partneři

czechia kudyznudy Rokytnice nad Jizerou mercedes 

PayU


Partner:

Nejbližší akce

NOVINKA Kurz Průvodce cestovního ruchu kombinovaný s dálkovým studiem se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 24. srpen 2018, Pátek
Kde? NOVINKA - Máte málo času? Využijte možnost kombinovaného studia - prezenční + dálkové. Prezenčně pouze 3 dny - pátek, sobota a neděle 24. + 25. + 26. srpna 2018 . Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2, jen pár kroků od zastávky metra Karlovo náměstí a tramvaje Palackého náměstí. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce PK 65-021-N. Cena kurzu je 5 500 Kč.
Číslo N/2018

Více informací

NOVINKA Kurz Delegát cestovní kanceláře - místní zástupce - kombinace se samostudiem

Od kdy? 24. srpen 2018, Pátek
Kde? Kurz se koná 24., + 25., 26. srpna 2018, výuka probíhá pátek, sobota, neděle od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 16.00 hodin na adrese Na Moráni 5, Praha 2, cena kurzu 5 500 Kč
Číslo DEL7/2018

Více informací

Kurz Průvodce Prahou se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 27. srpen 2018, Pondělí
Kde? Kurz Průvodce Prahou se koná od 27. srpna 2018 do 8. září 2018 každý den od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hodin. Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2 a zahrnuje 6 praktických vycházek po pražských objektech. Cena kurzu 8 900 Kč. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce Prahou PK 65-028-N.
Číslo 12/2018

Více informací

Odběr novinek na email

Email: 

Odhlásit se

'.$domena.'