Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Jaký je rozdíl mezi průkazem Průvodce cestovního ruchu II. stupně a I. stupně

Jeden z nejčastějších dotazů, který nyní dostávám, je otázka "jaký je rozdíl mezi průkazem průvodce I. a II. stupně.

Jedna z nejčastějších otázek posledních dnů zní:

  • " Jaký je rozdíl mezi Českým národním průkazem průvodce II. a I. stupně? " 

Ptají se mě průvodci, ptají se mě cestovky .... tak jaký je můj názor. 

Nejprve obecně. Je pravda, že jsou dva stupně průkazů. Liší se od sebe grafickým zpracováním.  Průkaz II. stupně je barevnější, líbivější. Za důležité považuji rozlišení nápisem, který zmiňuje odbornou způsobilost jak v češtině, tak v angličtině.  

 

 

 

 

 

 

 

Když jsem se kolegů ptala, tak si všichni žádají o II. stupeň a prokazují svoji odbornou kvalifikaci. Já osobně jsem si také požádala o "dvojku". 

Proč? 

Průvodce

  • je profesionál, je to serióní profese 
  • je moderátor a manažér daného zájezdu, výletu, turistické prohlídky 
  • má široké znalosti z celé řady oborů (průvodci jsou středoškoláci, vysokoškoláci, často učitelé, architekti, historici, geografové) 
  • hovoří minimálně jedním světovým jazykem 
  • nikdy neřekne "už vím vše - stačí" - ALE celoživotně na sobě pracuje, studuje dál a dál.  

To jsou dle mého soudu důvody, proč se dobrý průvodce nespokojí s průkazem I. stupně, ale chce mít na klopě průkaz II. stupně. 

Cestovní kanceláře/agentury/hotely se předhánějí kdo prodá více zájezdů a kdo bude mít lepší produkt a mít super průvodce k tomu patří.

Vynikající průvodce dokáže zájezd dovést k dokonalosti. A když bude mít na klopě průkaz s nápisem bez odborné způsobilosti... I když bude průvodce sebelepší ... semínko pochybností se objeví. A hlavně  mnoho klientů "špekuluje",  jak získat slevu. Ano, magické slovo SLEVA. A jak se bude průvodce bránit? Co udělá cestovka? 

Z toho všeho plyne, že profesionál si žádá Průkaz II. stupně :-) 

PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová