Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Katarina Maruškinová - úspěšná absolventka TYRKYSu

Katarina Maruškinová říká: " V mém profesním životě se střídají dvě hlavní aktivity: vzdělávání a cestovní ruch. Když jsem před lety nastupovala do studia na Univerzitě Karlove, zdálo se, že právě vzdělávání – konkrétně výuce anglického jazyka a všemu, co je s tím spojeno – zasvětím svůj život."

        V roce 2002 jsem se ale poprvé dostala do Egypta, který jsem měla možnost procestovat. O rok později mne v letovisku Hurghada zaujala práce průvodců a delegátů, kterých hlavním předpokladem úspěchu byla schopnost dobře se domluvit anglicky s egyptskými kolegy v cestovních kancelářích. Jelikož jsem angličtinu ovládala, a tato práce se mi zdála být zajímavá už jenom tím, že naproti výuce ve třídě znamenala pohyb v terénu a byla mnohem „akčnější“. Podávání informací o nové zemi, její historii a geografii klientům, kterých z toho nebudu muset na konci zkoušet, mi přišlo jako výborná životní zkušenost.

     V únoru 2004 jsem v Tyrkysu absolvovala kurz Průvodce cestovního ruchu, který byl pro mne bránou do nového oboru. Začínala jsem již ten rok jako delegátka v Egyptě, později jsem se soustředila spíš na práci průvodce, která mi byla bližší, jelikož byla a je podobná výuce. A tak po delegátských zkušenostech v egyptské Tabě a Hurghadě, jakož i v marockém Agadiru jsem se soustředila na průvodcovaní v zemích, které jsou mi blízké a na které se dlouhodobě specializuji – země od Maroka po Írán, tudíž oblast Blízkého východu a severní Afriky.

Moje práce v cestovním ruchu se po několika letech změnila nejen z delegátky na průvodkyni, ale také jsem se po několikaletých zkušenostech s průvodcováním výše uvedených zemí zapojila do procesu tvorby poznávacích okruhů pro několik českých cestovních kanceláří. Moji zkušenost doplnilo magisterské studium cestovního ruchu, které mi dalo mimo jiné teoretický základ pro marketing v cestovním ruchu, zejména v oblasti propagace turismu do oblasti Blízkého východu.

Když jsem neprovázela po mých oblíbených zemích, zlepšovala jsem si svou jazykovou výbavu během prohlídek zahraničních turistů po Praze – v roce 2010 jsem totiž v Tyrkysu absolvovala kurz Průvodce po Praze. V zimním období, kdy nebylo práce doma ani v zahraničí tolik, jsem se ráda vzdělávala, mimo jiné právě v Tyrkysu, kde jsem absolvovala několik kratších kurzů na zlepšení mojí jazykové výbavy nebo zvýšení kvalifikace v kurzu Pracovník cestovní kanceláře.

V roce 2011 přišel v mojí práci zlom v podobě arabských revolucí, následkem kterých určité země „vypadly“ z mého repertoáru průvodce. Na vlastní kůži jsem pocítila, jak liknavý cestovní ruch může být. Přemýšlela jsem proto, kam se v životě vydat dál, byť jsem cesty po svém oblíbeném regionu nechtěla úplně odstřihnout. Díky dosavadnímu vzdělání v oboru, které jsem nabyla z větší části právě ve škole Tyrkys, jsem se rozhodla věnovat cestovnímu ruchu i nadále v teoretické rovině.

Po prvotních článcích a přednáškách přišlo nové zaměstnání, které krásně propojuje turismus s výukou jazyka, který jsem vystudovala – angličtinou.

Od nového školního roku tak vyučuji anglický jazyk na katedře cestovního ruchu na Université Intercontinentale Libre v marockém Fesu, kde jsem se před rokem usadila. Své studenty tak učím nejenom správné výslovnosti a gramatice, ale také se s nimi dělím o své zkušenosti v různých odvětvích cestovního ruchu tak, jak jsem měla možnost je zažít sama.

 Odkaz: maruskinova.com

Katarina Maruškinová, tyrkys
Katarína Maruškinová se skupinou v betlémském kostele během poznávacího zájezdu Izrael - Jordánsko

 

 

 

 

 

 

Katarína Maruškinová u mapy medíny v marockém Fesu