Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Koberce Orientu na Karlštejně

Ojedinělá výstava vzácných orientálních koberců vybraných z 37 hradů a zámků České republiky.

Výstava proběhla v období od 6. června do 30. září 2014 a skládala se z několika prohlídkových okruhů. K vidění byly koberce perské, anatolské, turkmentské, afgánské a kavkazské, které vznikaly v meziobdobí 16. a 19. století.

Ve fondech Národního památkového ústavu je cca 1520 kusů vzácných koberců, přičemž některé z nich byly poprvé vystaveny veřejnosti právě na Karlštejně. K vidění byly například dva perské koberce isfahánského typu ze 17. století, které byly objeveny na zámku v Jindřichově Hradci. Tyto koberce možná pocházejí z dílny šáha Abbáse Velikého, jehož tvorba je řazena k vrcholnému umění tkaní koberců. Dále ze zámku Zákupy pochází Anatolský koberec s Memlingovými göly, resp. s geometrickými vzory, vyplněný háky. Na zámku Litomyšl byl uložen koberec bergama ze západní Anatolie z přelomu 18. a 19. století nebo ze stejné oblasti byly koberce uloženy také na zámku Telči či Náměšť nad Oslavou.

Vzácnost jednotlivých kusů koberců je hodnocena nejen stářím, ale také kvalitou ručního zpracování, počtem uzlů a vlákna by měla držet původní polohu.

Výroba prvních koberců sahá daleko do historie do období 4000-2000 let př. n. l. Tehdy byly koberce využívány spíše k praktickým účelům (ochrana před zimou či lůžko) než k potěše oka. Do Evropy se první orientální koberce dostaly až díky Marku Polovi. Ovšem nejvíce začala obliba shromažďování koberců "do sbírky" a pro reprezentativní účely růst v 16. století.

Zájemci o tuto jedinečnou prohlídku se museli předem registrovat na stránkách hradu Karlštejn. V rámci výstavy byly pro děti i dospělé připraveny poznávací akce. 

Aktualizace 25.9.2015

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře