Praha
Praha
Praha
Praha

O průvodcování, o zkoušce

Kolik jazyků musí znát průvodce?

Hlavním nástrojem v práci průvodce je průvodcovský výklad. Ten si musí každý průvodce pečlivě předem připravit, aby ho mohl přednést svým turistům. Zájemci o absolvování kurzu Průvodce cestovního ruchu nebo Průvodce Prahou se často ptají: "Mohu provádět jen v češtině?", "Kolik cizích jazyků jako průvodce musím znát?"

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

Průvodce cestovního ruchu a Průvodce Prahou by měl znát alespoň jeden cizí jazyk. Proč?

Hlavním nástrojem v práci průvodce je průvodcovský výklad. Ten si musí každý průvodce cestovního ruchu i průvodce Prahou předem velmi pečlivě připravit tak, aby ho mohl přednést svým turistům.
Zájemci o absolvování kurzu Průvodce cestovního ruchu nebo Průvodce Prahou se často ptají: "Mohu provádět jen v češtině?" "Kolik cizích jazyků jako průvodce musím znát?

Provádění - průvodce v českém jazyce. Práce na provádění jen v českém jazyce je relativně málo. Jedná se o výlety a zájezdy českých turistů (hlavně dětí nebo seniorů) na území České republiky.  Školní výlety velmi často provádí učitel/ka školy, protože mnoho pedagogů si skládá průvodcovské zkoušky Průvodce cestovního ruchu  nebo Průvodce Prahou. Pokud má složené zkoušky průvodce přímo učitel, je to velkou výhodou. Učitelé znají velmi dobře děti ze své školní třídy, přesně ví, jaké učivo probírali a tak mohou navázat na školní výklad a děti velmi dobře zaujmout. Řada pedagogů navštěvuje kurzy průvodců i pro to, že může získané znalosti aplikovat do výuky

Se znalostí českého jazyka se určité množství průvodců uplatní při pobytových zájezdech na hory nebo k vodě, na různé dětské tábory a další akce. Nesmíme však zapomenout, že v češtině může provádět i ten průvodce - průvodkyně, který - která zná cizí jazyk.

A pokud jako průvodce jedete s českými turisty do zahraničí, je pravda, že s nimi komunikujete česky,  ALE s poskytovateli služeb (například v hotelové recepci či restauraci) musíte hovořit cizím jazykem. Úkolem průvodce v zahraničí je i pomáhat českým turistům v situacích, kdy si sami z důvodu neznalosti cizího jazyka poradit nedokáží.

Průvodce - průvodkyně také komunikuje - poskytuje odborný výklad zahraničním turistům v České republice nebo v Praze. Svůj průvodcovský výklad průvodce nemůže ani číst ani se naučit z paměti a pak ho jen odříkat. Pro každou skupinu turistů je výklad trošku jiný a hlavně - průvodce odpovídá na dotazy zahraničních klientů.
Takže z toho plyne, že aktivní znalost cizího jazyka je nezbytná.

Z tohoto důvodu je třeba, aby průvodce znal alespoň jeden cizí jazyk. Říká se, "čím více jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem" a toto rčení v cestovním ruchu platí dvojnásob. 

Znalost více jazyků dává každému průvodci více možností uplatnění. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že většina průvodců při své práci aktivně využívá jeden nebo dva cizí jazyky. 

Osobně mohu provádět německy, rusky, anglicky, ale nejčastěji využívám němčinu. Každému začínajícímu průvodci doporučuji začít provádět v jazyce, který zná nejlépe a pak si postupně přidávat.

Jaký stupeň jazykové znalosti by průvodce měl mít? 

Každý průvodce musí umět aktivně komunikovat. To znamená, dobře rozumět (např. aby věděl, o čem hovoří v recepční v cizině nebo na co se ptá zahraniční turista) a hlavně mluvit. Průvodce neustále mluví a mluví. Proto je třeba, aby průvodce měl bohatou slovní zásobu z oblasti cestovního ruchu a dokázal se vyjadřovat.K čemu Vám jako průvodci bude tzv. učebnicová znalost cizího jazyka, odříkávání vět ze cvičení, když správně nesestavíte jedinou větu?

Průvodce málo píše. V z hlediska praxe průvodce většinou zapisuje krátké sdělení jako například reklamaci poskytovaných služeb, informaci pro zahraničního turistu a tak podobně. Takže průvodce málo píše, ale hodně mluví.

Budoucí průvodce skládá zkoušku z cizího jazyka (dle vlastního výběru) v den odborné zkoušky Průvodce cestovního ruchu nebo Průvodce Prahou. V případě, že jste v minulosti složili  zkoušku B2 Evropského referenčního rámce, tak požádáte o uznání této jazykové zkoušky a její znalost prokážete osvědčením. Pro to, abyste získali osvědčení Průvodce cestovního ruchu nebo Průvodce Prahou postačuje prokázání znalosti nebo složení jazykové zkoušky z jednoho jazyka. Tato jazyková znalost je zapsána na Vašem osvědčení průvodce.

Už jste průvodce a chcete si své znalosti rozšířit o další cizí jazyk?
Žádný problém - jednoduše se přihlásíte pouze ke složení jazykové zkoušky v termínu vypsaném pro zkoušku podle Vašeho osvědčení - Průvodce cestovního ruchu nebo Průvodce Prahou a tím si rozšíříte možnost provádět v dalším cizím jazyku.

PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová

Využijte naše jazykové přípravné kurzy ke zkoušce z cizího jazyka! U každého termínu máte odkaz na bližší informace o kurzu a možnost se přihlásit on line. Přihlaste se ještě dnes!

ANGLIČTINA - FRANCOUZŠTINA - NĚMČINA - RUŠTINA 

 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře  

 
 

Proč si vybrat TYRKYS?

  • Zaručujeme individuální přístup ke klientům a maximální možnou flexibilitu Vašeho vzdělávání.
  • Jsme tým zkušených lektorů - vysokoškolských pedagogů podnikajících v cestovním ruchu.
  • Předáme Vám mnoho osobních zkušeností a praktických dovedností z praxe.
  • Naše učebny mají vynikající polohu v centru Prahy  na křižovatce tramvají a metra 

Navštivte nás osobně: Na Moráni 5, 120 00 Praha 2
Telefonujte na číslo: +420 224 917 908
Pište na e-mail: kurzy@tyrkys.cz

Údaje o produktech uvedených na tomto webu byly zpracovány na základě informací dostupných v době jejich zpracování. TYRKYS si vyhrazuje právo na změnu těchto údajů a opravu případných tiskových chyb respektive chyb při zadávání dat. 

 

Jsme členy

Asociace cestovnich kancelari asociace instituci vzdelavani dospelych asociace průvodců wftga

Naši partneři

czechia kudyznudy Rokytnice nad Jizerou mercedes 

PayU


Partner:

Nejbližší akce

Opakovací vycházka Praha v češtině - Prašná brána a Staré Město

Od kdy? 27. květen 2018, Neděle
Kde? Opakovací vycházka Praha v češtině - Prašná brána a Staré Město se koná 27. května 2018 (neděle) od 9:00 do 13:00 hodin s PhDr. Rudolfem Pošvou, CSc. Cena vycházky je 200 Kč.
Číslo V1/2018

Více informací

Tajné tipy pro průvodce - komentovaná prohlídka kostela sv. Václava na Zderaze - POUZE pro pozvané klienty a průvodce TYRKYS

Od kdy? 29. květen 2018, Úterý
Kde? Komentovaná prohlídka kostela sv. Václava - zdarma pro pozvané
Číslo T1/2018

Více informací

Kurz Průvodce Prahou se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 30. květen 2018, Středa
Kde? Večerní kurz Průvodce Prahou se koná od 30. května 2018 do 27. června 2018 vždy v pondělí a ve středu od 17:00 do 20:00 hodin. Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2 a zahrnuje 7 praktických vycházek po pražských objektech. Cena kurzu 8 900 Kč. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce Prahou PK 65-028-N.
Číslo 9/2018

Více informací

Odběr novinek na email

Email: 

Odhlásit se

'.$domena.'