Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Královská hrobka v chrámu sv. Víta na Pražském hradě

Pro naše úspěšné absloventy a aktivní průvodce jsem připravila nevšední zážitek.

Poslední rekonstrukce Královské hrobky byla ukončena v roce 2016 u příležitosti výročí narození Karla IV.

  • Od té doby není součástí běžného návštěvnického okruhu. Případní zájemci si musí prohlídku objednat a počítat s tím, že ne vždy se dá žádosti vyhovět. Proč? Už tím, že do prostor vstupujeme, dýcháme, máme určitou teplotu těla, tak měníme klima daného prostoru. Jaká jsou pravidla? Maximálně cca 15 osob v jedné skupině a také je limitován počet osob, které smí projít za den, resp. za rok. 

Už se scházíme 

kurzy tyrkys, průvodce, kurz průvodce, sv. vít

Vstup je po schodech z Kaple sv. Kříže. Není to samozřejmě vchod původní, ale byl zhotoven až Kamilem Hilbertem

www.tyrkys.cz, kurzy tyrkys, kurzy průvodců, kaple sv. križe

Otevřely se dveře a my po schodech sestupujeme do podzemních prostor katedrály

škola tyrkys, průvodci v katedrale

Dá se říci, že dnešní katedrála sv. Víta je vlastně třetí stavbou na tomto místě. První byla rotunda sv. Víta založená knížetem Václavem a druhá byla románská bazilika. Prohlédli jsme si původní románské zdivo

romanské zdivo katedraly sv víta, kurz průvodce

A nakonec jsme stanuli na místě nejposvátnějším. Hrobku upravil ve 30. letech 20. století architekt Kamil Roškot a svůj úkol splnil velmi poctivě. Prostor je impozantní, ale současně velmi skromný a důstojný.

kurz průvodce, škola tyrkys, hrobka českých kralů

Na této fotografii vidíme na čestném místě u středu tumbu, ve které odpočívá český král a římský císař Karel IV., vlevo je tumba s ostatky jeho 4 manželek a vpravo pak jeho syn a následovník Václav IV. Vzadu vyniká původní cínová tumba Rudolfa II.

Přidejte se k nám na kurzech nebo seminářích!