Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Míčovna Pražského hradu - utajený poklad v Královské zahradě

K Míčovně se dostaneme z Královské zahrady – můžeme projít vstupem u zastávky tramvaje Belvedér a nebo z Prašného mostu. Zahrada je otevřena pouze v letním období, avšak nyní (prosinec 2022) je otevřena i v zimě.

Telefonujte na 602 204 123,  pište na kurzy@tyrkys.cz  a přidejte se k nám! 

Když se řekne míčovna

  • opravdu se zde hrávaly míčové hry a to nejprve tzv. jeu de paume, vlastně prababička dnešního tenisu, která se hrála nejprve rukou, později rukavicí 
  • první míčovny vznikaly v Itálii na konci 15. století pod názvem Sala della Balla.
  • po odeznění módy míčoven, byly některé přestavěny na divadla 

Míčovna Pražského hradu 

  • vznikla v 60. letech 16. století
  • dílo stavitele Bonifáce Wolmuta (nebo také psáno Wohlmut nebo Wohlmuth - žil před 1510 - 1579)
  • v pražské Míčovně se hrály i hry tzv. kruhové za účasti 10 - 12 hráčů. Míč odráželi dřevěnou pálkou nebo dokonce vyzutým střevícem. Také existovala varianta, kdy tvrdý kožený míč metal pálkou k protihráči, který měl za úkol ho zachytit.
  • Později (1723) byla adaptována na konírnu a následně za Josefa II. přeměněna ve vojenské skladiště.

miroslav kopriva, micovna praskeho hradu, tyrkys, skola pruvodcu a delegatu

Osudným se stal samý konec 2. světové války, kdy 9. května 1945 byla zasažena střelbou a vyhořela. Tehdy se Pražané báli, že hoří celý Pražský hrad. Naštěstí to nebyla pravda, ale Míčovna byla zničena fatálně, zůstaly jen obvodové zdi.
Po válce se dokonce uvažovalo, že nemá cenu ji opravovat. Naštěstí se díla ujal Pavel Janák, který spolu se sochařem Josefem Wagnerem provedli velmi zdařilou rekonstrukci.

Nejsložitější byla rekonstrukce bohaté sgrafitové výzdoby a to nejen technologicky, ale také obsahově. Dochovala se jen část plánů, a tak původní alegorie čtyř živlů, sedmi hlavních ctností (svobodných umění byla v doplněna o alegorie průmyslu a zemědělství a dokonce i znak pětiletky.

micovna prazsky hrad, petiletka, miroslav kopriva foto: miroslav.kopriva.prague

Dnes se v Míčovně konají výstavy, koncerty a další společenské akce.

S klienty do Královské zahrady chodím moc ráda, protože to je nejen taková „oáza odpočinku“, ale i nádherné místo tzv. mimo hlavní trasu návštěvy Pražského hradu.

prazsky hrad micovna, foto miroslav kopriva

Text:   PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Foto   Miroslav Kopřiva 

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Přidejte se k nám! Zažili jsme společně: 

a mnoho dalších akcí