Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Minimální mzda

1. ledna 2013 došlo v České republice ke změně minimální mzdy u vybraných skupin zaměstnanců. Nařízení vlády č. 246/2012 Sb. mění předchozí nařízení vlády o minimálních mzdách tak, že ruší ostatní sazby minimální mzdy pro mladé, mladistvé a invalidní zaměstnance. V platnost vstupuje jednotná základní sazba minimální mzdy pro všechny zaměstnance.

Minimální mzda má ve světě stoletou tradici. V Československu se začala používat u některých velmi málo placených profesí  v roce 1919. V době socialismu byl zpracován systém tarifních tříd a od toho se odvíjející minimální mzda. Všeobecně závazná zákonná úprava minimální mzdy byla v ČR zavedena v roce 1990.

Minimální mzda je nejnižší přípustná výše odměny, kterou je zaměstnavatel povinen poskytnout svému zaměstnanci za odvedenou práci. Týká se všech druhů pracovních poměrů, nárok na ni vzniká samostatně v každém pracovněprávním vztahu. U minimální mzdy se nerozlišuje zaměstnanec s pracovním kontraktem na dobu určitou a neurčitou. Vztahuje se i na zaměstnance, kteří pobírají ještě různé druhy sociální podpory.

Základní sazba hrubé minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin činí buď 48,10Kč za hodinu nebo 8000Kč za měsíc.

Minimální mzda má dvě základní funkce. Sociálně-ochranná funkce chrání zaměstnance před chudobou. Zaměstnavatelům zase zajišťuje základní rovné podmínky mzdové konkurence. Ekonomicko-kriteriální funkce má zajistit motivaci občanů k vyhledávání, přijetí a vykonávání zaměstnání – jinými slovy, je to snaha zvýhodnit zaměstnance vůči osobám pouze se sociálním příjmem.
 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře