Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Moderní městská cyklistika – 3. díl

3. část čtyřdílného seriálu, ve kterém se seznámíte s hlavními výhodami moderní městské cyklistiky.

Kombinace kola a veřejné dopravy
Pěšky se průměrný chodec dostane do deseti minut k zastávkám vzdáleným 0,7 kilometru. Při použití kola nebo dokonce elektrokola se tento okruh značně rozšiřuje – na 2,5 nebo 3,6 kilometru. Za stejnou dobu se tedy můžete dostat ke spoji, který je sice dál od Vašeho domova, ale zato Vám lépe vyhovuje. Města se snaží o vybavení zastávek městské hromadné dopravy místy, kde je možné bezpečně zaparkovat kolo.
 

Ochrana životů
Používání auta je velmi nebezpečné. OECD ve spolupráci s WHO provedla průzkum ve Francii, Švýcarsku a Rakousku, jehož výsledky jsou velice překvapivé: 7217 lidí zemřelo kvůli dopravní nehodě, 28 000 kvůli znečištěnému ovzduší a 42 000 kvůli nedostatku fyzického pohybu!
Dánská studie nezávisle na tomto prokázala, že cyklisté mohou prodloužit délku svého života až o 30%.
 

Méně smrtelných úrazů
Pro nikoho zřejmě nebude překvapením, že je mnohem nebezpečnější srážka s automobilem než srážka s cyklistou. Je to dáno hlavně kinetickou energií, kterou vyvine auto nebo cyklista při určité váze a rychlosti.
 

Méně nehod
Dlouhodobá rakouská studie zkoumala rizika dopravních nehod ve městě Salzburg. výsledky nejsou překvapivé: při zvýšení počtu lidí, kteří pravidelně používají jako dopravní prostředek jízdní kolo, se rapidně snížil počet dopravních nehod. Tudíž města, kde je rozšířená městská cyklistika, jsou mnohem bezpečnější.
 

Helma?
V zemích, kde je povinné nošení helmy při jízdě na kole, klesá podíl cyklistiky na dopravě. Tím pádem se zvyšují výše jmenovaná rizika dopravních nehod, smrtelných úrazů a nemocí. V Austrálii například klesl počet cyklistů o 27% v závislosti na zavedení zákona o povinném nošení helem. Města by tedy měla svou iniciativu zaměřit spíše na vytvoření bezpečných cyklostezek.
 

Další díly seriálu Moderní městská cyklistika naleznete na našem webu na následujících odkazech:
Úvod
1. díl

2. díl
4. díl

 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře