Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Nárok na dávky sociálního zabezpečení v EU

Do systému sociálního zabezpečení přispíváte pouze v jedné zemi a to i v případě, že se pravidelně stěhujete z jedné členské země EU do druhé nebo že pracujete ve více členských státech.

Obecné pravidlo je, že jste kryti sociálním zabezpečením té země, ve které zrovna pracujete – ať už jako zaměstnanec nebo OSVČ. V tomto případě nezáleží ne tom, ve které zemi žijete.

V případě ztráty pracovního místa je nutné zapsat se do evidence uchazečů o zaměstnání na místním úřadě práce a požádat o dávky v nezaměstnanosti. Žádáte buď v zemi, kde jste naposledy pracovali nebo v zemi, kde máte trvalý pobyt.

K zamezení častého střídání systémů sociálního zabezpečení, do kterého přispíváte, existuje speciální výjimka. Jedná se o případy, kdy jste byli do zahraniční vysláni na dobu kratší dvou let. V tomto případě zůstáváte v systému domovské země.

V případě pobírání dávek v nezaměstnanosti vás kryje sociální zabezpečení země, která tyto dávky vyplácí. Pokud dávky nepobíráte a zároveň nepracujete, vztahuje se na vás systém sociálního zabezpečení země, ve které žijete.

 

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

Staňte se průvodcem nebo delegátem ! Nabízíme kurzy a zkoušky pro

Tyrkys, škola cestovního ruchu, kurzy průvodců Průvodce cestovního ruchu * Průvodce pro region Praha *

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha *

Semináře první pomoci * cizí jazyky pro cestovní ruch *

Pracovník cestovní kanceláře * Delegát pro cestovní kancelář

Přednášky z historie a dějin umění * Účetnictví a daně pro cestovní ruch * Rozvoj osobnosti