Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Naučná stezka Modřanská rokle

Délka stezky: 3km, Počet zastávek: 7, Potřebný čas: cca 1 hodina, Zaměření: historické a přírodovědné

Naučná stezka prochází i přírodní památkou Modřanská rokle, která je oblíbeným výletním místem obyvatelů Prahy už od 19. století. Tehdy bývalo údolí prakticky bezlesé a na svazích rostla bujná skalní a teplomilná vegetace, která byla středem pozornosti botaniků.

Od 20. let 20. století začalo zalesňování nevyužívaných pastvin. Byly vysazovány nepůvodní dřeviny, například akát, díky čemuž prakticky zanikla původní společenstva.

V 60. letech, kdy proběhla výstavba panelových sídlišť, byly provedeny velké zásahy do prostředí rokle - například změna toku Libušského potoka, výstavba silnice a retenční nádrže. Přírodní hodnoty si rokle zachovala jen díky vyhlášení ochrany v kategorii přírodní památka.

Nejvíce bylin naleznete v okolí potoků v ptačincové olšině – různé druhy ptačince, orsej jarní, pstroček, dvoulistý, šťável kyselý nebo devětsil lékařský. V horních částech rokle rostou teplomilná společenstva – ostříce nízká, křivatec český a hvozdík sivý.

Mnoho druhů bezobratlých živočichů žijících v rokli je přímo závislých na zdejší vegetaci. Rokle je také domovem velkého množstí obojživelníků – skokani a ropuchy, stejně jako přibližně 60 druhů ptáků – strakapoud velký, datel černý nebo sojka obecná. Zdejší savci jsou plaší a žijí většinou nočním životem.

PŘÍSTUP:

od tramvajové zastávky Poliklinika Modřany (tram č. 3, 17)
ze železniční zastávky Modřany

Více informací na www.prazskestezky.cz

 

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

Staňte se průvodcem nebo delegátem ! Nabízíme kurzy a zkoušky pro

Tyrkys, škola cestovního ruchu, kurzy průvodců Průvodce cestovního ruchu * Průvodce pro region Praha *

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha *

Semináře první pomoci * cizí jazyky pro cestovní ruch *

Pracovník cestovní kanceláře * Delegát pro cestovní kancelář

Přednášky z historie a dějin umění * Účetnictví a daně pro cestovní ruch * Rozvoj osobnosti