Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Nové lesy na území Prahy

Zalesněné území v České republice se až do konce 19. století neustále zmenšovalo, hlavně kvůli snaze získat více orné půdu. Například v Praze bylo začátkem 20. století zalesněno pouze 80 hektarů. Během 20. století však začalo lesů přibývat, byly obnovovány původní porosty na místech, kde kdysi v historii lesy bývaly a také začaly být vysazovány lesy nové. O sto let později bylo tudíž na území hl. m. Prahy už 1230 hektarů lesa. Nejvýznamnější jsou lesoparky Vinice, Dolní Počernice nebo Letňany a lesy Hrnčířské louky a Dívčí Hrady v Radlicích.

Péče o nový les není jednoduchá – vysazením sazenic celý proces nekončí. Ba přímo naopak. Sazenice je třeba chránit před zvěří. Proto je nutné chránit stromky tzv. oplocenkami a natřít každý jeden z nich repelentním přípravkem. Během dalších dvou let se provádí vylepšování – doplňování uhynulých nebo chybějících sazenic. Minimálně dvakrát ročně probíhá ožínání – okolo sazenic se vyseká bylinný porost, čímž se snižuje konkurence okolní vegetace.

Ani zde ovšem péče o mladý les nekončí. V následujících letech se provádějí výchovné zásahy – nejčastěji prořezávání a probírka. Odstraňují se špatně rostlé stromy a stromy jiných druhů. Těmito zásahy se může zvýšit odolnost celého lesa až o několik desetiletí.

Mladým stromům trvá 30 – 40 let, než dorostou do podoby vzrostlého lesa.

Cílem správců jednotlivých lesoparků je zastoupení co největšího počtu původních dřevin - pro dané místo i pro danou oblast. Také se zohledňuje mimoprodukční a rekreační funkce pražských lesů.

Lesopark Vinice je zalesněn hlavně dubem, břízou a lípou. V lesoparku Letňany zase návštěvníci naleznou dub, borovici, lípu a jasan. Ve všech pražských lesoparcích převažují listnaté stromy nad jehličnatými.

Více informací o lesoparku Vinice naleznete v našem článku ZDE.

Více informací o lesoparku Letňany naleznete v našem článku ZDE.

 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře