Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Objevování skla v Libereckém kraji 1. díl

1. díl seriálu o libereckém skle.

Jak se dělá sklo

Nedaleko města Nový Bor, ve vesnici Lindava, se nachází sklárna Ajeto, kde se vyrábí hlavně umělecké sklo, které je k vidění na výstavách po celém světě. S touto sklárnou jsou spojena jména světově známých designérů Petra Novotného a Bořka Šípka. Sklárna Ajeto nabízí možnost exkurze, během které si návštěvníci sami mohou tuto delikátní práci se sklem vyzkoušet. Během posezení u občerstvení je také možné pozorovat práci profesionálního skláře. Dále je možná návštěva muzea Ajeto, kde si návštěvníci mohou prohlédnout nejpovedenější kousky místní sklárny nebo si zakoupit upomínkové předměty.

Více informací naleznete na www.ajetoglass.com
 

Krása křišťálu

Nedaleko hradu Bezděz, v Bělé pod Bezdězem, se nachází česká sklárna, kterou založil František Tom v roce 1931. Tato sklárna se zabývá hlavně výrobky z olovnatého křišťálu. Během návštěvy této sklárny si návštěvníci prohlédnou hutní halu, brusírnu a malírnu. Skláři jim také předvedou tradiční výrobu křišťálu – foukání, broušení a malování. Sklárna nabízí i možnost vyzkoušet si práci skláře.

Více informací naleznete na www.tom-crystal.cz
 

Vánoční atmosféra

Obec Poniklá je známá hlavně výrobou perliček. Tyto jsou zde vyráběny od poloviny 19. století. Původně sloužily k výrobě bižuterie. Firma Rautis, která tyto perličky vyrábí, nabízí možnost návštěvy a prohlídky, která jistě bude stát za to, protože návštěvníci uvidí tradiční proces výroby perliček: foukání, stříbření a nakonec ruční montáž ozdob. Zaměstnanci Vám budou k dispozici i v kreativní dílně, kde si budete moct vyrobit své vlastní perličky.

Více informací naleznete na www.rautis.cz
 

Barevná tradice

Město Železný Brod má dlouhou tradici bižuterní a sklářské výroby. V této tradici pokračuje i firma Lampglas s.r.o., která nabízí předvedení výroby tradiční bižuterie, vinutých perel a figurek doprovázené odborným výkladem. Ve firemní prodejně si potom návštěvníci mohou vybrat z více než 600 druhů perlí a dalších dílků nutných k výrobě vlastní bižuterie.

Více informací naleznete na www.lampglas.cz
 

Skleněné perličky

Další sklárna, která se v Železném Brodě zabývá tradiční výrobou vinutých perlí je Sklářská dílna AAC s.r.o. Do této dílny můžete zavítat na exkurzi, vyzkoušet si za odborné asistence práci se sklářským kahanem nebo si zakoupit skleněné korálky a další potřeby nutné k výrobě bižuterie.

Více informací naleznete na www.aac-bizuterie.eu
 

Další díly seriálu o objevování skla v Libereckém kraji naleznete ZDE (2. díl) a ZDE (3. díl).

 

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

Staňte se průvodcem nebo delegátem ! Nabízíme kurzy a zkoušky pro

Tyrkys, škola cestovního ruchu, kurzy průvodců Průvodce cestovního ruchu * Průvodce pro region Praha *

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha *

Semináře první pomoci * cizí jazyky pro cestovní ruch *

Pracovník cestovní kanceláře * Delegát pro cestovní kancelář

Přednášky z historie a dějin umění * Účetnictví a daně pro cestovní ruch * Rozvoj osobnosti