Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Obrazárna Pražského hradu - utajená krása

Na Nový rok většina lidí dospává silvestrovskou noc, ale letos se vyplatilo si přivstat (1.1.2023). V 9:00 hodin se po cca třech letech otevřely brány Obrazárny Pražského hradu. Ještě teď cítím ten krásně posvátný pocit, jak vstupuji dovnitř. Hned v 9 hodin a procházím si sály a rekapituluji, které obrazy znám a těším se z jejich krásy.

  • Obrazárna má na Pražském hradě dávnou tradici.
  • Její kořeny sahají až do konce 16. století, kdy milovník umění Rudolf II. na svém pražském dvoře cíleně shromažďoval vzácná umělecká díla.
  • Uvádí se, že Rudolfova sbírka byla ve své době jednou z největších na světě. Však také proto nechal Rudolf II. přebudovat na Pražském hradě celé křídlo.

Díky tomu je jednou z nejstarších nepřetržitě existující sbírkou obrazů u nás. Za svou historii prožila vzestupy i pády. Největšími ztrátami byla postupná likvidace sbírek a odvozy obrazů do Vídně.

Nová kapitola sbírek začíná po vzniku Československa v roce 1918.

  • Tehdy obecně vládla velká skepse a věřilo se, že na Pražském hradě již žádná zajímavá umělecká díla nejsou.
  • Vedle průzkumu obrazů, které na Hradě zůstaly se také jednalo s Rakouskem o možnosti navrácení některých pláten.
  • Probíhalo to pomalu, a ne vždy systematicky.

Až v 60. letech minulého století byla v místech dnešní obrazárny zpřístupněna sbírka zpřístupněna veřejnosti. Současný vzhled je z konce 90. let 20. století, kdy byly prostory zásadně technicky rekonstruovány podle moderních norem bezpečnosti a ochrany sbírek.

Dále byly podle projektu Bořka Šípka provedeny úpravy výstavních prostor, nové řešení vchodu a vybavení interiérů sedacími nábytkem.
Bořek Šípek, Obrazárna Pražského hradu, kurz průvodce, Praha s průvodcem

Dnes si můžeme prohlédnout rozsáhlý soubor obrazů. Je zde obraz Tiziana, Petra Paula Rubense, díla Veroneseho, Tintoreta, Hans  von Aachena, Petra Brandla, Jana Kupeckého a dalších umělců

Tizian, toaleta mladé ženy, kurz průvodce, obrazárna s průvodcem

TIP pro průvodce: ​​​​​​Návštěva Obrazárny je vhodná pro všechny milovníky umění z celého světa. Místosti jsou poměrně prostorné, takže průvodce ji může navštívit pohodlně se skupinou cca 15, možná i až 20 osob. pro větší skupiny z bezpečnostních a dalších důvodů není návštěva zcela vhodná. A velkým bonusem je, že se bez blesku smí fotografovat. 

foto:TYRKYS, obrazarna pražského hradu, kurzy průvodců
Obrazárna je přístupná ve stejných hodinách jako další objekty Pražského hradu.
Vstupné je 150 Kč, studentské a snížené vstupné pro osoby nad 65 let věku je 80 Kč.
Osoby starší 70 let mají vstup do odvolání zdarma

Text:   PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Foto:  TYRKYS 

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Přidejte se k nám! Zažili jsme společně: 

a mnoho dalších akcí

Přečtěte si také: