Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Plynové osvětlení - lampy v Praze

Pomalu se stmívá ... pražské uličky jsou temnější a temnější, slyšet jsou jen kroky ... Romantické, že? Ale to už Praze jen tak nezažijeme, Praha má již dávno moderní osvětlení.

Plynové lampy v Praze 

Významným mezníkem v dějinách pražského osvětlení se stal rok 1847 (15. září), kdy bylo spuštěno první plynové osvětlení. 

Lampy v Praze svítily například na Staroměstském a Václavském náměstí (tehdy Koňský trh) dále pak v Celetné ulici a Karlově (tehdy Jezuitské) ulic, taktéž na na Křížovnickém náměstí, které se tenkrát nazývalo Mostní.
Plyn proudil z Karlínské plynárny - uvedena do provozu též roku 1847. 
 
Ve druhé polovině 19. století začal po Praze umísťovat elektrické obloukové lampy František Křižík
 
Plynové lampy dlouho existovaly spolu s těmi moderními elektrickými. Nejvíce plynových lamp bylo v roce 1940, kdy pražské ulice a náměstí osvětlovalo už více než 9 tisíc plynových svítilen. 
 
Po druhé světové válce se více a více rozšiřovalo osvětlení elektrické. 

Víte, že poslední plynové lampy v ulicích zhasly až v roce 1985? Plných 16 let Prahu osvětlovala jen elektřina.
 
v roce 2002 se na Královské cestě objevily nové plynové lampy. Tentokrát už na zemní plyn (nikoliv na svítiplyn). A spolu s plynovými lampami se také oživila profese lampářů. 
Za zlatou éru lampářů se považují 20. léta 20. století. V roce 1927 bylo v Praze asi 140 lampářů, kteří měli na starosti cca 7500 plynových lamp. A to nejen je rozsvědcovat a zhasínat, ale také pečovat o jejich údržbu. 
 
Dnes už běžně v ulicích lampáře nepotkáte. Všechna světla (elektrická i plynová) rozsvítí z centrálního dispečinku současně - lidově řečeno "otočením jednoho knoflíku". 
 
Ale tradice lampářů nevymřela, mají svůj cech a také krásnou uniformu. Tu si také obléká pan Jan Žákovec, lampář Pražské plynárenské, který každoročně o adventu chodí rozžínat lampy na Karlově mostě. Pan Žákovec je snad nejvyšší lampař na světě. Měří 205 cm a výška člověka je v této profesi velmi důležitá. 
 

 
Nejprve důstojně kráčí po jedné straně mostu, pak po druhé staně mostu zpět až rozsvítí všech 37 lamp na mostě. 
Po celou dobu je obklopen dětmi, fotografy i zvědavými turisty, kterým vše vysvětlují certifikovaní průvodci Prahou.
Takže ulovit pěknou fotku není jen tak, ale pan Žákovec trpělivě pózuje, usmívá se a fotí se se všemi zájemci. 
 
Kdy se můžete jít podívat? Ode dneška (27.11.2022) každý den až do 23. prosince. Sraz je vždy v cca 16 hodin (podle toho, kdy se stmívá) na Křížovnickém náměstí. 
 
 

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Text:   PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Foto   Miroslav Kopřiva