Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Plynové osvětlení - lampy v Praze

Pomalu se stmívá ... pražské uličky jsou temnější a temnější, slyšet jsou jen kroky ... Romantické, že? Ale to už Praze jen tak nezažijeme, Praha má již dávno moderní osvětlení.

Průvodcovské střípky: Plynové lampy v Praze 

Významným mezníkem v dějinách pražského osvětlení se stal rok 1847 (15. září), kdy bylo spuštěno první plynové osvětlení. 

Lampy v Praze svídily například na Staroměstském a Václavském náměstí (tehdy Koňský trh) dále pak například v Celetné a Karlově (tehdy Jezuitské) ulici a na Křížovnickém náměstí, které se tenkrát nazývalo Mostní.
Plyn proudil z Karlínské plynárny - uvedena do provozu takéž roku 1847. 
 
Ve druhé polovině 19. století začal po Praze umísťovat elektrické obloukové lampy František Křižík
 
Plynové lampy dlouho existovaly spolu s těmi moderními elektrickými. Nejvíce plynových lamp bylo v roce 1940, kdy pražské ulice a náměstí osvětlovalo už více než 9 tisíc plynových svítilen. 
 
Po druhé světové válce se více a více rozšiřovalo osvětlení elektrické. 

Víte, že poslední plynové lampy v ulicích zhasly až v roce 1985? Plných 16 let Prahu osvětlovala jen elektřina.
 
v roce 2002 se na Královské cestě objevily nové plynové lampy. Tentokrát už na zemní plyn (nikoliv na svítiplyn). A spolu s plynovými lampami se také oživila profese lampářů. 
Za zlatou éru lampářů se považují 20. léta 20. století. V roce 1927 bylo v Praze asi 140 lampářů, kteří měli na starosti cca 7500 plynových lamp. A to nejen je rozsvědcovat a zhasínat, ale také pečovat o jejich údržbu. 
 
Dnes už běžně v ulicích lampáře nepotkáte. Všechna světla (elektrická i plynová) rozsvítí z centrálního dispečinku současně - lidově řečeno "otočením jednoho knoflíku". 
 
Ale tradice lampářů nevymřela, mají svůj cech a také krásnou uniformu. Tu si také obléká pan Jan Žákovec, lampař Pražské plynárenské, který každoročně o adventu chodí rozžínat lampy na Karlově mostě. Pan Žákovec je snad nejvyšší lampař na světě. Měří 205 cm a výška člověka je v této profesi velmi důležitá. 
Nejprve důstojně kráčí po jedné straně mostu, pak po druhé zpět až rozsvítí všech 37 lamp na mostě. 
Po celou dobu je obklopen dětmi, fotografy i zvědavými turisty, kterým vše vysvětlují certifikovaní průvodci Prahou.
Takže ulovit pěknou fotku není jen tak.
 
Poslední příležitost je 23. prosince 2018 ... a nestíháte toto datum? Pak nezbývá, než se zase těšit na příští advent v roce 2019. 
 
 
 průvodce cestovního ruchu, průvodce prahou