Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Pražské věže

Muzeum hl. města Prahy zve návštěvníky na "Pražské věže" - Svatomikulášskou městskou zvonici, Malostranskou mosteckou věž, Staroměstskou mosteckou věž, Prašnou bránu, Petřínskou rozhlednu či zrcadlové bludiště na Petříně. Tyto památky jsou jedny z nejnavštěvovanějších v Praze, každý turista chce vidět Prahu stověžatou nejlépe z výšky, a každý průvodce se snaží své skupině vyhovět. Díky tomu průvodci se svou skupinou často vyhledávají tyto památkové objekty.

Petřínská rozhledna
 
Inspiraci pro výstavbu rozhledny na Petříně přinesl Klub českých turistů (resp. jeho zakladatelé Dr. Vilém Kurz a architekt Vratislav Pasovský) poté, co se r. 1889 vrátili z návštěvy pařížské Eiffelovky. Postavení Petřínské rozhledny trvalo pouze úctyhodné 4 měsíce. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 20. srpna 1891. Pokud se rozhodnete vyjít si rozhlednu až k vrcholu, čeká vás přesně 299 schodů. V letech 1953-92 sloužila věž také jako televizní vysílač.

Zrcadlové bludiště
 
Budova, kde se v současnosti bludiště nachází, sloužila původně jako pavilon pro Klub českých turistů. Vznikl spolu s petřínskou rozhlednou roku 1891. Inspirací pro zrcadlové bludiště bylo pravděpodobně bludiště, které se nacházelo v Prátru ve Vídni. V zrcadlovém bludišti je kromě 50 zrcadel také diorama znázorňující boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě roku 1648.

 

Otevírací doba (2015):

říjen, březen:     PO - NE      10 - 20

listopad - únor: PO - NE       10 - 18

duben - září:     PO - NE        10 - 22

Vstupné (2015) činí: pro dospělé 120 Kč, děti a studenti 65 Kč, děti do 6 let a invalidé ZTP 25 Kč a rodinné vstupné 210 Kč.

Kamenné věže:

Prašná brána
 
Prašná brána je začátkem tzv. Královské cesty na Pražský hrad. Rovněž tudy vedla také hlavní silnice z Kutné Hory, které bylo význačné těžbou stříbra do královské pokladny. Název brány vychází z toho, že počátkem 18. století sloužila jako skladiště střelného prachu. Prašná brána je vysoká 65 metrů. Na výstavbě brány se zasloužil mistr Václav, dále pak Matyáš Rejsek z Prostějova a za současný vzhled vděčí architektovi Josefu Mockerovi.

 
Malostranská mostecká věž
 
Tvoří jej dvě věže. Menší z nich pochází z období 1. pol. 12. století, která bývala součástí původního Juditina mostu a sloužila jako vězení. Druhá vyšší věž byla postavena spolu s Karlovým mostem r. 1357 a fungovala jako sklad. Tyto věže jsou spojeny cimbuřím z 15. století. Ovšem současná podoba věže pochází z let 1879-83, kdy jej upravil architekt J. Mocker.

 
Staroměstská mostecká věž
 
Tato gotická stavba pochází od významného autora své doby, stavitele Petra Parléře, na základě rozhodnutí Karla IV. Věž byla postavena především jako obranná, ale také pro potěchu oka. Během třicetileté války utržila značné poškození, kdy byly zničeny sochy zdobící věž. Dále také při revoluci roku 1848. O 30 let později se ale věž dočkala rekonstrukce.
 
Svatomikulášská městská zvonice
 
Jednou z ozdob Malé Strany je barokní kostel sv. Mikuláše, který patří k významným českým památkám. Postaven byl v letech 1703-35 architektem K. Dienzehoferem a K. Ignácem. Věž byla následně dokončena roku 1752. Barokní zvonice původně sloužila jako požární hláska a sídlo ponocného.
 

Vstupné (2015) činí: pro dospělé 90 Kč, děti a studenti 65 Kč, děti do 6 let a invalidé ZTP 25 Kč a rodinné vstupné 250 Kč.
 

Otevírací doba (platí pro všechny kamenné věže):

  • listopad-únor od 10-18.00 hodin
  • březen od 10-20.00 hodin
  • duben-září od 10-22.00 hodin
  • říjen od 10-20.00 hodin

 Aktualizace: 18.9.2015

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře