Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Pražský park Holubička ukrývá tajemství

Víte, kde se v Praze nachází park Holubička? Je to maličký park, který se nachází na Klárově, mezi Starými zámeckými schody a stanicí metro Malostranská.

Vznik téměř každé nové stavby provází řada diskuzí a jak už to tak bývá, někteří lidé jsou nadšeni, jiní naopak nespokojeni. 

Období komunismu přineslo celou řadu tzv. brutalistních staveb. Mnoho lidí si tyto objetky spojuje s komunistickým režimem a často je doslova nenávidí. A přitom brutalismus byl do jisté míry závan západního stylu života v šedi socialismu. 

Brutalismus můžeme zjednodušeně charakterizovat jako “beton, beton a zase beton“, a to beton neopracovaný, hrubý a brutální.

Brutalistní stavby jsou často hodnoceny jako neošklivější, ale i tak jsou dokumentem doby a nalezneme mezi nimi i velmi zajímavé objekty. Bohužel některé z těchto objektů byly zbořeny, dalším demolice hrozí.

Park Holubička je velmi frekventované místo. Zde prochází téměř všichni průvodci s turisty a návštěvníci pražského hradu, kteří sejdou po Starých zámeckých schodech a směřují buď na Malou Stranu nebo do stanice metro Malostranská.
Mnoho lidí vůbec netuší, že se park tak jmenuje, někteří si povšimnou sochy dívky s holubicí od Václava Šimka (rok 1958)

foto miroslav Kopřiva, park Holubicka, dívka s holubicí, prohlídka prahy

A právě tento parčík v těsné blízkosti pražské Kunsthalle  si vybral sochař Krištof Kintera k prezentaci miniatur vybraných sedmi staveb  z doby komunismu. 

Objekty jsou velmi zajímavě pojaty, každá stavba je v jiném měřítku, autor se soustředil nejen na exteriér, ale i interiér stavby. Večer plastiky svítí a jsou záměrně poškozeny. Autor tím ukazuje křehkost a zranitelnost i tak „bytelné“ architektury.

V parku naleznete budovu Komerční banky na Smíchově (hovorově se jí říká bunkr či betonový projektil) od Karla Pragera. Původní projekt zahrnoval úpravu celé Štefánikovy ulice, její přeměnu na pěší zónu, ale to nakonec realizováno nebylo.

foto Miroslav Kopřiva, komerční banka smichov, kurz průvodce, prohlídky Prahou

Rozhodně nemůže chybět jedna z „nejošklivějších“ staveb světa – Žižkovský vysílač od architekta Aulického. Stavba, která již v době svého vzniku vyvolávala nevoli nejen z estetického, ale i zdravotního hlediska. Již v 80. letech 20. století se lidé obávali, že záření z vysílače bude škodlivé.
Foto Miroslav Kopriva, procházky Prahou, žižkovský vysílač, škola tyrkys

Zajímavou realizací jsou věže Emauzského kláštera, který byl zničen za bombardování Prahy v únoru roku 1945. Kostel byl po válce rekonstruován podle projektu architekta Františka Marii Černého a zbořené věže byly nahrazeny betonovými skořepinovými křídly s pozlacenými hroty.

foto miroslav kopriva, emauzy, poznej prahu

Obchodní dům Kotva vznikl v první polovině 70. let 20. století podle návrhu českých architektů manželů Věry a Vladimíra Machoninových. Velkou zajímavostí je, že Kotva byla postavena byla švédskou stavební společností SIAB. Ve své době byla největším obchodním domem v tehdejším Československu a měla se stát jakýmsi symbolem hojnosti. Do Kotvy se pořádaly autobusové zájezdy z celé republiky.

foto miroslav Kopriva, obchodní dům kotva, poznej prahu

Autor neopomněl ani již neexistující na svou dobu nejluxusnější hotel Praha, který sloužil pro potřeby Komunistické strany Československa a k ubytování zahraničních delegací.
O tom, zda zbourat či nezbourat byla také vedena dlouhá diskuze, do boje o záchranu této stavby se neúspěšně zapojil i Klub za starou Prahu.

hotel praha, foto miroslav Kopřiva

Ústřední telekomunikační budova (ÚTB),  někdy hanlivě přezdívaná Mordo nebo Štrougalova věž, je komplex budov a výškové věže v Praze 3 – Žižkově. Tento osmnáctipodlažní komplex ve stylu high-tech a brutalismu vznikl v 70. letech 20. století. 

foto miroslav kopriva, ustřední telekomunikační budova

Instalace v parku Holubička je součástí výstavního projektu Kunsthalle, bohužel se nikde neuvádí, kdy bude výstava ukončena.

Text:   PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Foto:  Miroslav Kopřiva 

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Přidejte se k nám! Zažili jsme společně: 

a mnoho dalších akcí

Přečtěte si také: