Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Propasti v Čechách

Propasti jsou přírodními úkazy, které vznikají v krasových oblastech prolomením stropní klenby jeskyně, anebo je propad způsobem tektonickými pohyby. Propasti se rozdělují na ty, na jejichž dno dopadá sluneční světlo či naopak ne.

MACOCHA

Pravděpodobně nejznámější propast Moravského krasu, která je součástí systému Punkevních jeskyní, je hluboká 138 metrů a stala se tak nejhlubší propastí ve střední Evropě v rámci tzv. "světlých jeskyní". Jejím dnem protéká říčka Punkva, která napájí Horní a Dolní jezírko. Název propasti vznikl podle pověsti ze 17. století, když se místní ovdovělý vesničan znovu oženil. Jeho žena nenáviděla svého nevlastního syna, a proto ho shodila do propasti. Chlapec se však zachránil a svou macechu usvědčil. Za trest svrhli do propasti ji. Na okraji propasti jsou dvě vyhlídky z let 1882 a 1899. V blízkosti je parkoviště a přístupná je návštěvníkům také lanovka a vláček. Zřízena je zde i bezbariérová cesta.

MALÁ MACOCHA

Zde se jedná o opuštěný důl na okraji obce Babice nad Svitavou, kde se dříve těžila železná ruda. Dříve měla hloubku kolem 40 metrů, ale posléze byla zasypána a aktuálně má cca 8 metrů. Dostanete se k ní po žluté turistické trase.

HRANICKÁ PROPAST

Leží na břehu řeky Bečvy v Hranickém krasu. Podle pověsti do ní na svém koni skočil král Mojmír II., aby tam tímto způsobem navedl i své nepřátele. Dodnes nebylo dosaženo dna. Prozatím nejhlubší ponor byl 217 metrů. Ovšem geologové odhadují její hloubku až na 700 metrů. K propasti je přístupno několik cest. Nejkratší je od vlakové stanice Teplice nad Bečvou po cestě vedoucí směrem nahoru k lesu. Dále z jihovýchodního okraje města Hranice po červené trase. Propast je z bezpečnostních důvodů ohraničena plotem.

Další propasti leží například v Jetřichovických stěnách v Ústeckém kraji - Hřebcový důl jinak zvaný jako Divoká rokle a Mlýnská rokle nebo-li Mlynářův důl.

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

Staňte se průvodcem nebo delegátem ! Nabízíme kurzy a zkoušky pro

Tyrkys, škola cestovního ruchu, kurzy průvodců Průvodce cestovního ruchu * Průvodce pro region Praha *

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha *

Semináře první pomoci * cizí jazyky pro cestovní ruch *

Pracovník cestovní kanceláře * Delegát pro cestovní kancelář

Přednášky z historie a dějin umění * Účetnictví a daně pro cestovní ruch * Rozvoj osobnosti