Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Rozhledny v Euroregionu Nisa 1. díl

Přehled nejzajímavějších rozhleden v Euroregionu Nisa – Česká republika, 1. část

ČERNÁ STUDNICE 
První vyhlídky byly na Černé Studnici postaveny v roce 1885. Dnešní kamenná rozhledna spojená s turistickou chatou byla postavena o něco později, v roce 1905. V létě je možné dopravit se k rozhledně vláčkem z výletního areálu Pěnčín. Tato dominanta Jablonecka je vysoká 26 metrů a k vrcholu vede 91 schodů, po jejichž překonání návštěvníci uvidí Jablonec nad Nisou, Ještědský hřeben, Jizerské hory a v dáli třeba Český ráj nebo Krkonoše. Nedaleká naučná stezka, otevřená v roce 2009 spolu s Malým arbotreem, představí návštěvníkům vzácné dřeviny vyskytující se v okolních lesech, dřeviny, které úplně vymizely nebo lesní koloběh života.
 

DUBECKO
Na vrchu Dubecko, v nadmořské výšce 399 m se nachází železná věž s dřevěným ochozem, která mimo jiné slouží jako rozhledna – 50m vysoká se 178 schody. Věž mimo jiné slouží jako vysílač mobilních operátorů. Byla postavena a otevřena v roce 2001. Při dobré viditelnosti návštěvníci uvidí různé části Českého ráje – Klokočské skály, Kozákovský vrch, ale také vzdálený Bezděz a Trosky. Milovníci historie určitě navštíví i nedalekou zříceninu hradu Rotštejn ze 13. století.
 

FRÝDLANTSKÁ ROZHLEDNA
První rozhledna na Frýdlantské výšině byla postavena už v roce 1890. Návštěvníci mohli využívat tuto věž v nadmořské výšce 399 m do roku 1906, kdy byla kvůli špatnému technickému stavu stržena. Cihlová rozhledna s restaurací, která byla postavená záhy, sloužila až do začátku druhé světové války. V padesátých letech byla uzavřena pro veřejnost a stal se z ní letecký maják. Návštěvníci se na rozhlednu vrátili až v roce 1979 a od té doby si mohou užívat výhled na Jizerské hory, na větrné elektrárny na Vysokém i na nedaleké Polsko.
 

JEŠTĚD
Rozhledna na Ještědu, dominanta města Liberec, je určitě všem velmi dobře známá. Původně zde stála dřevěná rozhledna, ale v letech 1966 – 1973 proběhla rozsáhlá výstavba horského hotelu a televizního vysílače. Architektem věže je Karel Hubáček, který byl oceněn cenou mezinárodní unie architektů – Perretovou cenou. Věž se nachází v nadmořské výšce 1012 m a vysílač je vysoký 93 m. Návštěvníci mohou k cestě na vrchol využít jednu z nejstarších kabinových lanovek v České republice.
 

KOPANINA
Jedná se o rozhlednu umístěnou na pomezí českého vnitrozemí a německého pohraničí, která se tedy automaticky stala jakýmsi pomyslným strážcem této hranice. Tato rozhledna, která byla vybudována Klubem českých turistů, se nachází v nadmořské výšce 657 m, je vysoká 21 metrů a z kryté vyhlídky mohou návštěvníci obdivovat Jizerské hory, ale i Ještěd, Kozákov a Bezděz.
 

LOMNICE NAD POPELKOU
Tato rozhledna je opravdu netradiční, protože byla vybudována z původního skokanského můstku K-70. Rozhledna svým vzhledem připomíná kalich vína, hlavně díky vyhlídkovému ochozu. Tento ochoz se nachází ve výšce 28 m a návštěvníci z něj uvidí místní skokanský areál, ale také mnoho českých pohoří, jako například Krkonoše, Lužické hory a České středohoří. Na rozhlednu vede 91 schodů, návštěvníci, kteří přicházejí z doskočiště, však musí překonat dalších 235 schodů. V soutěži Stavba roku 2007 byla rozhledna oceněna Cenou sympatie.
 

Další zajímavé rozhledy Euroregionu Nisa nalezneteZDE (ČR, 2. část),ZDE (Německo, 1. část) a ZDE (Německo, 2. část).
 

 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře