Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Šárka Finková - delegátka, průvodkyně

Příběh delegátky Šárky Finkové - absolventky kurzu a zkoušky Delegát cestovní kanceláře - Místní zástupce pro cestovní kancelář pořádaného TYRKYS, školy kultury podnikání v cestovním ruchu, s.r.o.

Na bílý papír opakovaně kreslím „kozačky“ a k tomu mi z kotoučového magnetofonu zpívá Rita Pavone „E zitto zitto“. Vůbec slovům nerozumím, ale cítím cosi zvláštního. Bylo mi asi 10 let a tehdy vše začalo.

Po dalších 8 letech, kdy jsem se poprvé setkala s živými Italy, následuje roční samostudium italštiny a poté dlouhých 20 let pauzy.

Rok 2005 znamenal posun k mému, již zcela evidentnímu snu. Poprvé v Itálii a hned v Kalábrii! A pak opakovaně po 7 let. Bože, jak mě fascinovaly ty holky delegátky! „Hani“, říkám svojí dceři, „to chci jednou dělat!“ Byla jsem v neustálém kontaktu se svými přáteli z Itálie, každá místnost mého bytu měla (a stále má) v sobě cosi italského

Před 2 lety jsem opustila zaměstnání, které mi způsobovalo trauma… Být evidována poprvé na Úřadu práce nebylo příjemné.

 Ale pak, jednoho rána, jsem v pochmurné náladě při brouzdání na internetu narazila na webové stránky Tyrkysu… HEURÉKA!

Pracovnice na ÚP viděly a pochopily, jak silná je moje touha po práci delegátky. A tak jsem zanedlouho jela do Prahy na rekvalifikační kurs - Delegát pro cestovní kancelář - Místní zástupce cestovní kanceláře .

Ufff… po letech zase ve škole a učit se! Ale to byla taková radost, cpát si do hlavy informace, které chci, které se mi líbí, které určitě budu potřebovat!

Všichni vyučující profesionálně vedli hodiny a já se zatajeným dechem poslouchala a už jsem se viděla, jak skutečně hovořím s klienty.

Zkoušky jsem nebrala na lehkou váhu. Šlo mi o vše. Písemná práce nebyla problém po dovolenkových zkušenostech, nicméně nervozita se dostavila u ústní zkoušky formou uvítací schůzky. Ale zvládla jsem to. V té době  mi přišla nabídka na práci v cestovní kanceláři, kterou jsem přijala.

Po krátkém čase jsem dostala i možnost krátkodobé delegatury v Kalábrii od slovenského tour operátora. Tehdy jsem však dala přednost „jisté“ práci a zůstala v Čechách v kanceláři a dál nabírala zkušenosti ještě i v další CK. Jezdila jsem občas v autobusu jako technický doprovod na Gargáno a do Kalábrie.


Následující jaro jsem už nabídku neodmítla, zabalila kufry a zamířila jako delegátka do milované Kalábrie.

S kolegyní Martinou, s níž jsem absolvovala ve stejný termín delegátský kurs, jsme se shodly snad úplně ve všem. Byly jsme si úžasnou oporou v nelehkých chvílích a dokázaly jsme si vyjít vstříc a navzájem si pomoci. 

Obě jsme využily to, co nám Tyrkys dal, a nabraly spoustu dalších zkušeností. Oblast od Briatica po Capo Vaticano včetně Liparských ostrovů, kam jsem jezdila s klienty i třikrát do týdne, se na 4 měsíce stala mým druhým domovem.

Letos, právě v těchto dnech, se už chystám na Ischii. Moc se těším na výlety s klienty na Capri a Amalfitánské pobřeží.

V budoucnu se chci věnovat i profesionálnímu průvodcování, a proto jsem v dubnu s naprostou důvěrou absolvovala v Tyrkysu kurs průvodce cestovního ruchu.

Co říci závěrem… snad jen, že „nikdy není pozdě začít“. Motivaci nelze nikomu  naimplantovat, tu musí mít člověk uvnitř sebe, musí cítit, co ho přitahuje, kam ho to táhne. A neměl by si to nechat nikým rozmluvit…

Děkuji všem z Tyrkysu, mé rodině, přátelům a všem dalším lidem, kteří přispěli, byť jen maličkým kouskem, na cestu za mým snem… 

                                        Šárka Finková, sfinkova@seznam.cz

Tefonujte  na 602 204 123, pište na kurzy@tyrkys.cz

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře