Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Stará čistírna – Ekotechnické muzeum, o.p.s.

Ekotechnické muzeum seznámí návštěvníky s původní technologií čištění vod v Praze. Prohlídková trasa se stává z více na sebe navazujících částí. Ekotechnické muzeum, o.p.s. připravilo pro své návštěvníky dvě prohlídkové trasy.

PROHLÍDKOVÁ TRASA A

Tato prohlídková trasa se skládá ze sedmi částí:
 

 1. Krypta vodního kola v podzemí – právě sem přitékala voda z kmenových pražských stok. Krypta je umístěna 5 metrů pod povrchem a je v ní umístěno vodní kolo o průměru 6 metrů. Úkolem tohoto kola bylo pohánění ventilační vrtule, která odvětrávala zkažený vzduch.
   
 2. Dóm lapače písku v podzemí – i tyto prostory se nacházejí v podzemí. Právě sem ústila veškerá odpadová voda. V tomto místě docházelo k prvnímu odstraňování nečistot z vody pomocí hrubých česlí a lapáku písku.
   
 3. Strojovna kalových čerpadel v podzemí – při nahlédnutí do strojovny uvidí návštěvníci pístová kalová čerpadla, která vyčerpávala kaly z usazovacích nádrží.
   
 4. Centrální hala v přízemí - v centrální hale jsou k vidění hlavně shrabky a písek, které sloužily zároveň jako vodojemy.
   
 5. Parní strojovna a kotelna – zde jsou k vidění parní stoje Breitfeld a Daněk z roku 1903, která jsou plně funkční až do dnešní doby. Stroje se používaly k pohonu čistírenské technologie a také povodňových čerpadel. Vedle strojovny je i kotelna, taktéž vybavena kotly z dílny Breitfeld a Daněk.
   
 6. Nová česlovna – tato část čistírny byla vybudována dodatečně ve 20. letech 20. století. Tato výpomocná linka se do dneška nezachovala, protože strojní česle byly v 60. letech odvezeny do šrotu. Jediné, co se zachovalo, je podzemní krypta.
   
 7. Usazovací nádrže – nakonec prohlídky návštěvníci uvidí deset velkých usazovacích nádrží (90 metrů dlouhé, 6 metrů široké, průměrná hloubka: 2,7 metru). Celkový objem těchto nádrží je 12 000 m3.


Počet osob ve skupině je omezen na 30 účastníků.

Vstupné:
základní: 150 Kč
skupina 6 – 15 lidí: 2 100 Kč
skupina 16 – 30 lidí: 3 600 Kč
studenti, důchodci a ZTP: 80 Kč
 

PROHLÍDKOVÁ TRASA B

Jedná se o prohlídkovou trasu A rozšířenou o návštěvu 300 m dlouhé odpadní galerie. Návštěvníci budou vybaveni helmami a baterkami, celou dobu budou doprovázeni průvodcem.

Počet osob ve skupině je omezen na 15 účastníků.

Vstupné:
základní: 250 Kč
skupina 6 – 10 lidí: 2 300 Kč
skupina 11 – 15 lidí: 3 000 Kč
studenti, důchodci a ZTP: 130 Kč.

UPOZORNĚNÍ: Prohlídka Ekotechnického muzea není bezbariérová, přesto je však vhodná i pro méně fyzicky zdatné osoby.
Vsup povolen dětem od 6 let.


Více informací o projektu Praha technická naleznete v našem článku ZDE.

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře