Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Šumavská jezera na české straně

Na Šumavě je k nalezení celkem 8 ledovcových jezer. V Čechách je to Černé jezero, Čertovo jezero, Jezero Laka, Prášilské a Plešné. Další tři leží za hranicemi v Německu - Roklanské, Velké a Malé Javorské jezero.

Černé jezero

Nachází se na Šumavě blízko Železné Rudy. Jedná se o vůbec největší české ledovcové jezero a turisty nejvyhledávanější. Název Černého jezera je odvozen od jeho černě vypadající hladiny. Takto zbarvenou hladinu způsobuje pyl z jehličnanů, kterým se jezero zanáší a také nedostatek slunečního světla. Pak je iluze černé hladiny dokonalá.

Svou rozlohou 18,4 hektarů je největším ledovcovým jezerem v ČR. Kromě toho je také nejhlubším jezerem s přibližně 40 metry a nejníže položeným na Šumavě.

Po celém obvodu jezera vede turistická trasa, jejíž délka činí 1 809 metrů. Přímo u Černého jezera se nachází Jezerní stěna vysoká 320 metrů. K jezeru vede trasa žluté značky dlouhá cca 3,5 km. Od Černého jezera se dá dojít k Čertovu jezeru. A od Jezerní stěny je možné projít lesem k vodopádu vysokému 14 metrů.

O Černém jezeru koluje legenda, že kdysi chtěli tři muži změřit jeho hloubku, a tak se vydali do středu jezera a spustili lano. Ovšem v tu chvíli se údajně jezero otevřelo až ke dnu a ozval se řev: "Když mě změříš, tak tě pohltím!". Muži od svého úmyslu velmi rychle upustili a vydali se zpět ke břehu.

Čertovo jezero

Je druhým největším jezerem na Šumavě a voda z něj odtéká do Černého moře. Od roku 1933 tvoří Čertovo a Černé jezero Národní přírodní rezervaci o rozloze 175 hektarů. K Čertovu jezeru se dostanete pouze po cyklotrase.

A jak Čertovo jezero přišlo ke svému názvu? Legenda praví, že u původně malého jezírka hlídali čerti, zda se jim naskytne příležitost ulovit do svých spárů pekelných nějakého člověka. Jednou se zde procházela šumavská dívka, která se od čerta nenechala zastrašit a zuby nehty se bránila. Čert se svými drápy snažil co nejvíce zapřít, až vyhloubil dolinu, ale dívka mu přivázala na ocas kámen a shodila ho do jezírka. A jak šel čas, tak se dolina naplnila vodou a vzniklo tzv. Čertovo jezero.

Podle pověstí se na jezeře zjevuje krásná žena v modrých šatech a malý, nepříliš přitažlivý mužík, který údajně hledá svou ztracenou ženu.

Jezero Laka

Jinak zvané také jako Mlaka nebo Pleso je sice nejmenším jezerem na Šumavě, ale nejvýše položeným. Dostanete se k němu pěšky nebo na kole, a dokonce i na motorce dle vyznačených turistických cest. V zimě je možné se k němu dopravit na běžkách.

Na jezeře můžete vidět plovoucí ostrůvky, které neustále mění svou polohu. Na jednom z ostrůvků, který již dnes není na hladině, byl dříve k vidění velký dřevěný kříž. S ním se váže příběh o dívce, která se zde kdysi utopila, protože v husté tmě se svým vozem špatně odbočila. A právě kříž byl vztyčen k její památce. K jezeru se můžete dostat po několika trasách - modrá trasa má přibližně 5,5 km, dále ze Železné Rudy po 9 km trase, anebo z Prášil po cestě dlouhé 10 km.

Prášilské jezero

Jezero ledovcového původu leží v chráněné oblasti v rámci I. zóny Národního parku. V některých místech se jeho hloubka odhaduje až na 30 metrů. Prášilské jezero je tak kyselé, že se v něm od 70. let nevyskytují žádné ryby. Dostanete se k němu po červené 5 kilometrů dlouhé turistické trase, která vede z Prášil.

Plešné jezero

Je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží. Voda jezera je průhledná, ale celoročně velmi chladná. Dosahuje nejvýše 14 stupňů Celsia. Důvodem je jeden z pramenů, který vytéká z Jezerní stěny mající po celý rok pouhých 3,5 stupně Celsia.

V prípadě nižší hladiny jezera je na břehu k vidění pamětní kámen umístěný k příležitosti návštěvy Jana Nepomuka ze Schwarzenberku roku 1868. Na severozápadním břehu stojí Stifterův památník. Adalbert Stifter byl tzv. "básníkem Šumavy".

K jezeru se dostanete pěšky, na kole, automobilem či vlakem.

S Plešným jezerem je spojena podobná legenda jako s jezerem Černým. Jednou vyjel jeden muž doprostřed jezera a pomocí klubka chtěl změřit jeho hloubku. Tu se z jezera ozval hlas "Změřil jsi mne a za to pohltím tebe!". V ten moment se voda rozestoupila a muže i s člunem pod vodou pohřbila.

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

Staňte se průvodcem nebo delegátem ! Nabízíme kurzy a zkoušky pro

Tyrkys, škola cestovního ruchu, kurzy průvodců Průvodce cestovního ruchu * Průvodce pro region Praha *

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha *

Semináře první pomoci * cizí jazyky pro cestovní ruch *

Pracovník cestovní kanceláře * Delegát pro cestovní kancelář

Přednášky z historie a dějin umění * Účetnictví a daně pro cestovní ruch * Rozvoj osobnosti