Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Svatý Martin přijíždí na bílém koni

Dne 11. listopadu v 11 hodin 11 minut se od 11. pilíře Karlova mostu vydal slavnostní průvod.

Podle pranostiky měl Martin přijet "na bílém koni" a přinést první sněhovou nadílku. To letos rozhodně nehrozilo, protože sluníčko pěkně svítilo a teplota byla více než příjemná. 

Sláva to byla veliká a těch diváků ... celý Karlův most byl zaplněn. Aby také ne, bylo se na co dívat. 

Nejprve šli zbrojnoši a hned za nimi husopasky hnaly 11 bílých hus. 

svaty martin, tyrkys

A už vyjel sv. Martin, který byl oblečen jako římský voják. 

svaty martin, kurz průvodce

A hned za Martinem následoval koňský povoz, který do Prahy přivezl sníh. 

kurz průvodce

Legenda říká, že při vjezdu do města Amiens ho požádal žebrák o pomoc. No jo, ale jak pomoci, když s sebou Martin neměl ani jídlo, ani peníze?  Když ale viděl, jak se ten nebožák třese zimou, napadlo ho vzít svůj plášt a rozseknout ho na dvě poloviny. Jednu hodil žebrákovi, aby se zahřál. 

Legenda také říká, že následující noc ve snu spatřil Ježíše a to vše ho tak ovlivnilo, že se nechal pokřtít, odešel z armády a začal se věnovat církevnímu životu. S jeho životem je spojeno mnoho zázraků a sv. Martin se těší velké úctě.  Na světě mu je zasvěceno více než 4,5 tisíce kostelů a kaplí. U nás si připomeňme rotundu svatého Martina na Vyšehradě, či kostel svatého Martina ve Frýdku-Místku či v Blansku.

A na Křížovnickém náměstí pak začaly velké oslavy, které trvaly až do odpoledních hodin. Na středověkém tržišti mohli návštěvníci ochutnat řadu tradičních dobrot a hlavně si dopřát svatomartinské víno. 

Baví Vás Praha? Chcete se dozvědět více? Přidejte se k nám!