Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Tísňové linky

Na tísňové linky může volat kdokoliv v jakémkoliv čase ze všech telefonních sítí bezplatně. Pakliže budete na některou z linek volat "jen tak pro zábavu", hrozí Vám pokuta ve výši až 100 000 Kč.

Na tísňové linky může volat kdokoliv v jakémkoliv čase ze všech telefonních sítí bezplatně. Pakliže budete na některou z linek volat "jen tak pro zábavu", hrozí Vám pokuta ve výši až 100 000 Kč. Naopak když na tíšňvovou linku v kritické stiuaci nezavoláte, hrozí Vám trestný čin neposkytnutí pomoci.

Znát jednotlivá telefonní čísla by měl každý občan, pro průvodce, delegáty a pracovníky v cestovním ruchu to platí dvojnásob. Telefonovat umí každý z nás, ale když se stane vážná nehoda, úraz, vypukne požár či nastane jiná kritická situace, sevře se nám hrdlo a najednou vůbec nevíme, co říkat....

Zde je stručný návod, jak na to!!!!

Tísňová linka 112
platí na území celé Evropské Unie a s operáty se domluvíte v několika světových jazycích. Z mobilního telefonu lze volat zdarma i bez SIM karty, dokonce i v místech, kde Váš operátor nemá signál. Během několika vteřin se ohlásí operátor, který se Vás ptá, co potřebujete. Pokud na linku 112 telefonujete v zahraničí, tak je třeba znát alespoň základy anglického jazyka (pokud neznáte jazyk země, kde se nacházíte)

150 HASIČI
Linku 150 zvolte v případě, že se jedná o záchrannou či likvidační práci, tzn. požáry či živelné pohromy apod. Hasiči jsou vyškoleni a vycvičeni v záchranně života ve vodě, výškách, vysokách teplotách či v prostředí kontaminovaném chemikáliemi atd.

155 ZÁCHRANNÁ SLUŽBA
Při přímém ohrožení života a zdraví člověka, pokud daná osoba pociťuje bolest na prsou, těžko se jí dýchá, je v bezvědomí, má křeče, při otravě a dalších vážných úrazech. Ve vážných případech s Vámi operátor záchranné služby vyčká na telefonu až do příjezdu záchranné služby na místo. Po celou dobu s Vámi komunikuje, a pokud se budete držet jeho pokynů, tak věřte, že vše dobře dopadne!!!!

Nevolejte kvůli onemocnění typu chřipka a nachlazení, protože právě v okamžiku, kdy záchranná služba vyrazí k Vám, by mohl být někomu skutečně zachráněn život.

158 POLICIE
Jste-li svědkem či obětí trestného činu nebo máte závažné podezření na trestný čin, pak neváhejte a nahlaste to policii ČR. Pro městskou policii je k dispozici linka 156.

JAK RYCHLE ZKONTAKTOVAT PŘÍSLUŠNOU TÍSŇOVOU LINKU A NAHLÁSIT JIM DANOU UDÁLOST?

 • Komunikujte stručně a jasně!
 • Nahlaste konkrétní událost (požár, přepadení, ...) a co možná nejpřesnější adresu, kde se to stalo
 • Dále je důležité sdělit pracovníkovi na lince Vaše jméno, telefonní číslo, ze kterého právě voláte (aby se s Vámi mohl spojit nazpět) a místo, kde se nacházíte

JAK SE CHOVAT V PŘÍPADĚ OHROŽENÍ?

 • Poslouchejte veřejné informační zdroje (rádio, televize, internet)
 • Snažte se zachovat klid a nešířit paniku
 • Varujte a pomáhejte ostatním
 • Zbytečně nepřetěžujte telefonní sítě
 • Naslouchejte pokynům pracovníků záchranných složek
 • Pamatujte, že nejvyšší hodnotu má lidský život a zdraví, záchrana majetku je až na dalším místě

A na tomto obrázku je malý návod, jak si nejdůležitější telefonní čísla zapamatovat....

  


Další důležitá telefonní čísla a adresy:

 • Toxikologické informační středisko Na Bojišti 1, 120 00 Praha 2 tel. 224 919 293 (nonstop) 224 915 402
 • Česká mykologická společnost (poradna houby), Karmetská 14, Praha 5, tel.  257 530 842
 • Otravy vysoce jedovatými živočichy, Klinika anesteziologie FN 1. LF UK U nemocnice 2, 120 00 Praha 2 Tel. 224 962 244 (nonstop)

Zdroj:weby záchranných služeb
Zdroj: Aktuality v prevenci úrazů

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře