Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Úhoř v kašně pojišťovny - skutečnost nebo pěkná pohádka?

Praha je opředena řadou tajemství, legend, pověstí ... a občas se neuvěřitelné stane skutečností.

Spálená ulice v Praze není zrovna místo, kam pravidelně proudí davy turistů. Možná i proto skrývá pro mnoho lidí velké tajemství.

Budova České pojišťovny, je instituce, kde spíše přemýšlíme jak prostudovat řádky pojistné smlouvy psané nejmenším písmem, a určitě nehledáme nějaké velké zajímavosti.

A přece – hned ve vstupní hale pod impozantním schodištěm je nádherná secesní kašna. A nahlédneme-li do ní, zazáří modré oči úhoře Pepy. Tedy když má Pepa dobrou náladu. Jinak se ukrývá ve svém domečku – trubce.

Prvního úhoře Pepu I. prý přinesl pojišťovací úředník pan Oulík v roce 1914. Pan Oulík se o úhoře poctivě staral. Pepa prý přežil obě světové války zemřel až v roce 1976 – dožil se údajně více než 60. let. Běžně se úhoři dožívají věku 8-12 let, ale jsou zaznamenané případy, kdy se dožili věku vyššího. Když Pepa zemřel, byl předán do sbírek Národního muzea, kde se nachází dodnes jako exponát.  Místo v kašně zůstalo opuštěné.V roce 1993 se v pojišťovně rozhodli na úhoří tradici navázat. Další z úhořů Pepa II. se moc vysokého věku nedožil, protože v době rekonstrukcí pojišťovny úhoře neustále někam přemísťovali a to mu nesvědčilo.

Současný úhoř Pepa III. ( někde se uvádí Pepa IV.) je opět miláčkem všech. Stará se o něho technická správa pojišťovny. Hlídají, aby si plaval v krásné a čisté vodě, která se filtruje přes několik filtrů. Čištění kašny probíhá tak, aby se nemusel úhoř vyndávat z vody. Když chce Pepa klid, tak si zapluje "do domečku" - trubky.  A může se těšit na dobu krmení, které dostává také jen to nejlepší. 

Miroslav Kopřiva TYRKYS, úhoř Pepa

Až zase půjdete kolem ... vzpomeňte si na tento příběh. 

foto miroslav kopriva, skola tyrkys, česká pojištovna, kurz průvodce

Text:   PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Foto   Miroslav Kopřiva 

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Přidejte se k nám! Zažili jsme společně: 

a mnoho dalších akcí

Přečtěte si také: