Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Vánoce, Silvestr a nezapomenutelné zážitky

Atmosféra českých Vánoc je každoročně velmi okouzlující. Jednou z věcí, která pomáhá utvářet tento jedinečný dojem je i Česká mše vánoční, která byla napsaná v roce 1796 slavným českým skladatelem Jakubem Janem Rybou. Poprvé byla předvedena v tomtéž roce ve Starém Rožmitále – autor tímto dokázal, že i v malém městě se dají podniknout velké věci.

      Jednou z nejznámějších tradic v Česku je určitě majestátní vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze, kolem kterého se již tradičně konají vánoční trhy. Zde si můžete zazpívat koledy, ochutnat svařené víno a medovinu nebo zakoupit různé druhy ozdob z dílny zručných řemeslníků. 

Vánoční trhy v Praze

Kromě Staroměstkého náměstí se nám do vánoční atmosféry zahalí i následující místa - trhy v Praze:

  • Náměstí Republiky   od 26.11. 2022 do 24.12.2022
  • Staroměstské náměstí: 26. 11. 2022 -  6. 1. 2022
  • Václavské náměstí: 26.11.2022  - 6.1. 2022
  • Vánoční trhy na Pražském hradě: 23.11. 2022  - 6.1.2022

         Mnoho lidí začíná navštěvovat trhy již s první adventní nedělí, tedy čtyři neděle před Štědrým dnem. Slovo advent znamená příchod, naznačuje období, ve kterém se připravujeme na oslavení dne, kdy byl narozen Jéžíš Kristus. Každou neděli tak odpočítáváme tím, že zapalujeme jednu svíci na adventním věnci, děti si zase každý den vybírají kousek čokolády ze svého adventního kalendáře.

Mikuláš

         Děti se obzvláště těší na Mikuláše, který chodí v doprovodu anděla s čertem dne 5.prosince a symbolizuje tak legengu o dobročinnosti Sv.Mikuláše. Mikuláš naděluje hodným dětem, a ti co zlobili, mu musí slíbit, že se příští rok polepší. I tento den spoustu rodin tráví v podvečerních ulicích, kde můžou potkat spoustu krásných kostýmů andělů, čertů a samozřejmě Mikulášů.

Štědrý den

         Pro většinu lidí v České republice je Štědrý den tou nejdůležitější událostí zimního času. Krásnou ozdobou Vánoc je vánoční stromeček, který se staví právě 24.12., tedy na Štědrý den. Některé rodiny ho zdobí ale předem, aby na Štědrý den prožívali už jen klidnou vánoční atmosféru. Na štědrovečerní tabuli by neměl chybět smažený kapr a bramborový salát, také několik druhů cukroví. Ti nejlepší kapři pocházejí z jihočeských rybníků. Po večeři přichází to nejdůležitější. V okamžiku, kdy zazvoní zvoneček, přiletí tolik očekávaný Ježíšek, který nechává pod stromečkem dárky, a to zejména pro děti, které si je tolik po celý rok přály. Štědrý večer se ukončí půlnoční mší Jakuba Jana Ryby, na kterou chodí lidé do kostelů. 

Silvestr

         Stále větší oblibě se těší Silvestr na horách. V České republice je celkem 450 km upravených sjezdovek a 300 km běžkařských tratí. Jednotlivá horská střediska jsou neustále modernizována a proto jsou schopna nabídnout kvalitní zázemí pro prožití zimních radovánek i konce roku 2022. Pokud hory nejsou Vaším šálkem čaje, můžete oslavit příchod nového roku například na parníku či si zajít na koncert kvalitní muziky.

Vánoční akce

 Jestliže Vás baví cestování, práce s lidmi a krásná architektura, bavte se a pracujte jako průvodce! Průvodci si užijí krásné adventní zájezdy.

Za celou řadou krásných betlémů se můžete vydat na následující místa: Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, Kláštěrní kostel Panny Marie Andělské, Chrám Matky boží před Týnem, Kostel Panny Marie Vítězné, Kostel Panny Marie pod řetězem, Kostel sv. Tomáše, Bazilika sv. Petra a Pavla

Nenechte si ujít  tradici, kdy Karlově mostě můžete potkat lampáře, který bude v historickém obleku zapalovat lampy po obou stranách mostu. S rozsvěcením začíná kolem 16:00 hodin. Můžete ho potkávat v době adventu, tedy od 27.11.2022 do 23.12.2022.

Vánoční výstavy

  • Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli 
  • Muzeum u Karlova mostu – Výstava betlémů 

A pokud ještě nevíte, co darovat svým blízským pod vánoční stromeček dáme Vám malý tip. Darujte dárkovou poukázku na kurz nebo seminář!

Aktualizováno: PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová, 2022
Foto: Miroslav Kopřiva 

Zdroj: www.czechtourism.cz,www.prague.eu 

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky