Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Věstonická Venuše

Snad s jistotou mohu říci, že neexistuje nikdo, kdo by někdy neslyšel o Věstonické Venuši, naši národní památku nevyčíslitelné hodnoty. Je jednou z nejstarších dochovaných uměleckých památek svého druhu v rámci celého světa. Venuše jsou sošky nahých žen zdůrazňující typické ženské pohlavní znaky. Jejich význam spočíval v zabezpečení plodnosti rodu.

VĚSTONICKÁ VENUŠE

Byla objevena týmem významného českého profesora a badatele Karla Absolona, a to dne 13. července 1925 v nalezišti mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Soška měří 11,5 cm a přes boky 4,3 cm. Vyrobena je ze směsi hlíny a vápence. Zajímavostí je, že na boku figurky byl nalezen otisk přibližně desetiletého dítěte.

Věstonická Venuše je jedním ze světových unikátů a je uznávána jako nejstarší keramické dílo. V současnosti je umístěna v Moravském zemském muzeu v Brně. Kromě této sošky bylo v Dolních Věstonicích nalezeno mnoho dalších plastik, které nám dokazují jedinečné umění pravěkých obyvatel.

Další Venuše byla nalezena na vrchu Landek v Ostravě. Tzv. Landecká či Petřkovická Venuše má na výšku 4,6 cm, avšak není úplná. Chybí ji hlava, ovšem zda to byl záměr či ne není jisté. Objevil ji archeolog Bohuslav Klíma 14. července 1953 a její věk je odhadován na 23 000 let. Vyrobena je ze železné rudy - krevele. Umístěna je v Archeologickém ústavu v Brně.

V sousedním Rakousku našel roku 1908 archeolog Josef Szombathy tzv. Willendorfskou Venuši, která pochází přibližně z období 22 000 let př. n. l. z období mladšího paleolitu. Je součástí sbírek ve vídeňském Přírodovědeckém muzeu.

Ve Francii v jeskyni Lespugue nalezl roku 1922 René de Saint-Périer sošku venuše vyrobenou z mamutího klu.

 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře