Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Vlado Milunič a Tančící dům v Praze

Znáte příběh Tančícího domu v Praze? Místo opěvované i kritizované?

Jaký je příběh Tančícího domu?

Jak už to tak v našich dějinách bývá, část národa byla stavbou nadšena, část byla téměř znechucena... 

Bombardování Prahy 14. února roku 1945 zničilo velkou část Nového Města a také dům, který stával na nároží Resslovy ulice. Odklízení trosek šlo pomalu, trvalo asi 15 let.

Jak využít prázdné místo obehnané ohradou ? Návrhů za ta léta byla celá řada. 

Čas plynul, až přišla 90. léta a nový impulz. V sousedním domě U dvou tisíc bydlel Václav Havel a shodou náhod se tam také v době komunismu s rodinou přistěhoval Vlado Milunič. Oba muže pojilo zvlášní pouto, protože Miluničovi dostali přidělený byt, který před rokem 1948 obývala rodina Havlových. 

A tak vznikl neuvěřitelný projekt Tančícího domu, který Vlado Milunič nakonec realizoval spolu s kanadsko americkým architektem Frankem O. Gehrym. 
Tančící dům, Miroslav Kopriva, TYRKYS, skola pruvodcu a delegatu
Dům je také  nazýván Ginger a Fred ... Ginger Rogersová a Fred Aster …. jejich neuvěřitelný tanec se stal inspirací … pro dvě věže domu – betonová – Fred a k ní přiléhající s „rozevlátou sukní“ prosklená věž Ginger. 

Podívejte se na fasádu, která vznikla z 99 prefabrikovaných dílů, každý kus je originál. Nenajdete dva stejné. Místnosti uvnitř jsou asymetrické, různě zkosené.

Máme pocit, že dům se dal  do pohybu, vystupuje z uliční čáry do linie chodníku stejně, jako se dala do pohybu naše společnost v roce 1989. 

Tančící dům Praha, Miroslav Kopřiva, TYRKYS, škola průvodců  a delegátů
Vyjeďte výtahem do posledního patra, kde je kavárna a pokochejte se celou tou krásou kolem nás… 
Když si cokoliv v kavárně dáte, máte vstup na výhled zdarma a ceny jsou srovnatelné s jinými kavárnami. 

výhled z Tančícího domu, Miroslav Kopřiva, TYRKYS, škola průvodců a delegátů

Dům, který nejprve schytal hodně kritiky se stal symbolem moderní architektruy v Praze a místem, které všichni průvodci ukazují návštěvníkům Prahy, místem, které je v hledáčku objektivů fotografů z celého světa. 

Pohled na Pražský hrad, Tančící dům, Miroslav Kopřiva, TYRKYS, škola průvodců a delegátů

Dne 17. září 2022 ve věku 81 let zemřel významný architekt Vlado Milunič, muž, kterého k nám přivedl pohnutý osud a do architektury Prahy se nezapomenutelně zapsal stavbou Tančícího domu. 

Foto: Miroslav Kopřiva, miroslav.kopriva.prague 
Text: PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová