Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Zámek Lány - letní a reprezentační sídlo našich prezidentů

Nachází se asi 35 km od Prahy

Když jsem zjistila, že budou po deseti letech zpřístupněny interiéry zámku v Lánech, tak jsem vyrazila hned první den, abych se vyhnula velké tlačenici a mohla si vše v klidu prohlédnout. Otevíralo se ve 12 hodin a překvapivě stejně geniální nápad jsem neměla sama. Parkoviště již bylo téměř plné a před bránou stála pěkná fronta. 

Trošku to ve mně vyvolávalo obavu, jak to bude vypadat uvnitř. Vytrvat se vyplatilo. Naštěstí se návštěvníci ve velkém prostoru rozptýlili a prohlídka byla moc fajn.

Lány mají dlouhou tradici, nejstarší písemná zmínka je z konce 14. století. Na konci 16. století obec koupil Rudolf II. a nechal zde postavit renesanční lovecký zámeček, který byl později barokně přestavěn. V dalších letech se majitelé měnili a posledním rodem, který vlastnil zámek do roku 1921 byli Fürstenberkové, kteří ho prodali nově vzniklému Československému státu.

První prezident Tomáš Garrigue Masaryk pobýval na zámku v Lánech velmi rád, a dokonce po abdikaci v roce 1935 se do Lán přestěhoval. Je pohřben na místním hřbitově.

Foto: Miroslav Kopřiva, miroslav.kopriva.prague, TYRKYS,  zamek lany

Zámek v Lánech po celá desetiletí využívali prezidenti nejen jako letní sídlo, ale i pro reprezentaci a diplomatická jednání. Na masarykovskou tradici plně navázal Václav Havel, když vznikl rozhlasový pořad „Hovory z Lán“ a zámek opět ožil.

Při prohlídce vystoupáme po důstojném schodišti do patra – tvz. piana nobile – hlavního reprezentačního prostoru. Všechny místnosti jsou vánočně vyzdobeny, jsou v nich hlavní popisky (název a účel místnosti), případné dotazy odpoví vyškolení pracovníci. 

Pracovna: Dnes slouží jako salon, kde prezident republiky přijímá vzácné hosty. 
V době Masarykově stál uprostřed nejen psací stůl, ale i pult, protože T.G. Masaryk často pracoval ve stoje 

Foto: Miroslav Kopřiva, miroslav.kopriva.prague, TYRKYS,  zamek lany, pracovna

Knihovna: Za T.G. Masaryka byla vybavena velmi jednoduše regály - tzv. holubníky, kam si T.G.M. ukládal korespondenci, novinové výstřižky. Místnosti dominuje krásný krb, nad krbem pak obraz Hra v kostky podle španělského malíře Murilla. 

Foto: Miroslav Kopřiva, miroslav.kopriva.prague, TYRKYS,  zamek lany, knihovna
Modrá jídelna: je používaná k menším společenským setkáním, dnes tu například prezident hostí předsedu vlády při pravidelných setkáních 
Foto: Miroslav Kopřiva, miroslav.kopriva.prague, TYRKYS,  zamek lany, modra jidelna

Žlutý salon: byl vánočně prostřen ke slavnostní prezidentské tabuli, kde rozhodně nechybí křišťálové sklenice Moser zdobené bohatým zlatým dekorem 
Foto: Miroslav Kopřiva, miroslav.kopriva.prague, TYRKYS,  zamek lany , zluty salon

Hudební salon: Zde T.G. Masaryk pořádal domácí koncerty a současně to byl i hlavní společenský sál.
Foto: Miroslav Kopřiva, miroslav.kopriva.prague, TYRKYS,  zamek lany , hudebni salon

Na rozloučenou všichni dostali knížku o Pražském hradě a zámku Lány.

Foto: Miroslav Kopřiva, miroslav.kopriva.prague, TYRKYS,  zamek lany , PhDr Jolana Kopřiva Myslivcova

A při odchodu nezapomeňte projít oborou a podívat se na rybník s altánkem a hlavně na Antickou fontánu s dórskými pilastry. Vidíte zde pět lvů chrlících vodu (jen v létě), představujících "Čechy", "Moravu", "Slezsko", "Slovensko" a "Podkarpatskou Rus", jako symbol pěti sloupů Republiky československé od Josipha Plečnika.

Foto: Miroslav Kopřiva, miroslav.kopriva.prague, TYRKYS,  zamek lany , Plečnik

Reprezentační prostory budou veřejnosti přístupné ještě 10. a 11. prosince od 10:00 do 16:00 hodin a příští týden v pátek 16. prosince od 12:00 do 16:00 a 17. a 18. prosince opět od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné - zdarma - parkování hned proti zámku také zdarma. 

Text:   PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Foto   Miroslav Kopřiva 

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Přidejte se k nám! Zažili jsme společně: 

a mnoho dalších akcí