Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Zámek Mělník - jak žije česká šlechta?

Jsou místa, o kterých se automaticky říká „tudy kráčela historie“. A k takovým patří právě Mělnický zámek a jeho okolí.

Česká historie, zvláště ta z dob rodu Přemyslovců, patří k těm „top interesting“. Poznat místo, kde vyrůstal patron Českého království, je přeci „esem v rukávu“ pro každého průvodce.

 
 
Historie
 
Původní název zámku Mělník zní Pšov. Byl převzat z názvu pohanského kmene Slovanů zvaných Pšované.
 
Kosmova kronika praví, že kníže Slavibor, poslední z rodu Pšovanů, provdal dceru Ludmilu za knížete Bořivoje, knížete českého.
 
Kněžna Ludmila si zámek na soutoku Labe s Vltavou velmi oblíbila a vychovávala zde i svého vnuka, budoucího patrona naší země
 
 
Hrad byl samozřejmě původně dřevěný. Postupně byl stavební materiál nahrazen trvalejším kamenem. Poprvé byl název Mělník použit za vlády kněžny Emmy, manželky Boleslava II.  V té době je poprvé užito spojení Civitas Melnik. 
 
Mělník patří do malé skupiny českých královských věnných měst. Přibližně od počátku 14. století je čeští králové odkazovali, darovali svým manželkám.
 
Současnost
 
Procházet interiéry mělnického známku je jako procházet se značnou částí české historie. Nejen že uvidíte mnoho nádherných malířských nebo sochařských děl. Ale zároveň se seznámíte s praktickou stránkou života české šlechty v průběhu staletí. 
 
Mezi nejzajímavější místnosti patří například ložnice Jiřího Kristiána (úspěšného sportovce a automobilového závodníka z počátku 20. století), pracovna Augusta Longina (kancléře z počátku 19. století), velký sál s mapami a vedutami nebo kaple, postavená v 17.století manželkou Karla IV. Eliškou Pomořanskou. 
 
Velmi příjemnou tečkou za prohlídkou interiérů se může stát návštěva historických sklepů. Jejich základy pamatují Karla IV. A dozvíte se zde mj. o zajímavé tradici rodu Lobkoviczů.
 
Každý člen obdržel po svém narození nový, dřevěný sud. Ten se v den jeho 17. narozenin naplnil vínem, aby při oslavě plnoletých narozenin nebyl snad nedostatek tohoto úžasného nápoje. 
 
 
Mělnické vinařství
 
Mělník nebo mělnický zámek je téměř synonymem pro slova víno nebo vinařství. Podle legendy přivezla vinou révu do Čech sv. Ludmila v 10. století, babička svatého Václava. K rozvoji vinařství jako oboru dochází až za vlády Karla IV., který zavedl pravidla pro pěstování vinné révy a byl velkým milovníkem jejího výsledného moku. Největším přínosem pro Mělnicko byl dovoz vinné révy z Burgundska, dnešní Rulandské modré
Rod Lobkowitzů začal svoji vinařskou historii psát na konci 18. století.  A i když s menšími, nucenými přestávkami…píše ji dodnes. 
 
 
Věděli jste o mělnickém proroctví?
 
Pověst o blanických rytířích zná snad každý vzdělaný člověk. Ale tu o zkamenělém vojsku, které spí v mělnickém podzemí, v čele s knížetem Václavem, asi slyšel málokdo. Mají však tentýž úkol jako kolegové z posvátného Blaníku – vyjet své zemi ku pomoci, až jí bude nejhůře.
Kromě vojska skrývá mělnické podzemí ještě jiné úžasné tajemství. Skrývá obrovský poklad v dubových sudech. Sudy střeží černý pes s ohnivýma očima. Pokladu se nelze zmocnit násilím. Zjeví se sám, až Mělník vyhoří do základů a to v den svátku Nejsvětější trojice
Další zajímavé legendy a pověsti o Mělníku naleznete například na www.hrady.cz.  
 
Informace pro průvodce:
 
- Informace o aktuální výši vstupného a otevírací době zámku naleznete na www.lobkowitz-melnik.cz  
- Parkování je v Mělníku trošku složitější 
- Mělník je z Prahy dobře dostupný vlakem i autobusem a dokonce i na kole
- Větší skupiny je vhodnější avizovat dopředu
- Zámek má pro skupiny extra nabídku nejen ubytování, ale také stravování – zámecký kuchař čerpá ze starých rodinných receptů rodu Lobkoviczů
 
 
Autor: BJung
Foto: Archiv autora
Zdroj: www.hrady.cz, www.lobkowitz-melnik.cz, http://cs.wikipedia.org  
 

Hledáte práci nebo brigádu či přivýdělek? Staňte se průvodcem!

 kurzy průvodcůPrůvodce cestovního ruchu    
Průvodce Prahou   
Místní zástupce - delegát  

 

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP  

Další kurzy a semináře