Praha
Praha
Praha
Praha

Archiv článků

Zámek Napajedla

Zámek se nachází na pomezí Horno a Dolnomoravského úvalu, jehož název je odvozen od města Napajedla, ve kterém sídlí.

Na místě dnešního zámku v 1. polovině 14. století stávala tvrze, kteoru vystřídalo mnoho majitelů z různých rodů. O zmínku jistě stojí Václav ze Žerotína, jemuž panství patřilo v letech 1520-34, který se zasloužil o rozšíření hradu. Jeho "nástupcem" byl poté Fridrich ze Žerotína, který zmírnil robotní povinnosti svých poddaných.

Od roku 1624 spravoval panství Jan z Rottalu. Janovi rovnež patřilo panství v Kvasnicích, kde žil. U svých poddaných si však příliš oddanosti nezískal. Roku 1644 potlačil zdejší povstání valašských osadníků, které si na svou nově založenou osadu přivedl. Časem se vyšplhal až na pozici generálního komisaře a gubernátora, což mu na líbivosti nepřidalo. Zemřel roku 1674 a správu převzali jeho příbuzní z rodu Rottalů. Již v předchozích letech ale bylo panství rozděleno do dvou částí - holešovské a napajedelské. A právě první Rottalové postavili v 17. století barokní zámek Napajedla a předávali si jej z generaci na generaci, až do Adama Jáchyma Rottala, za kterého napajedelská větev rodu vymřela. Panství tudíž přešlo na holešovskou větev do správy hraběte Leopolda Ferdinanda Rottala. Ve druhé polovině 18. století byl postaven další zámek, a tak stará budova zámku sloužila ke správě panství. Novou část nechala Anna Marie z Rottalu, žena Quidobalda z Ditrichsteinu, postavit ve stylu pozdně francouzského baroka mistrem Antonínem - "Mates". Dále zařídila novou francouzskou zahradu. V té době čítal zámek více jak 50 pokojů, kapli, velký okrouhlý sál a zrcadlový sál - dominanta zámku - na jehož výzdobě se podílel sochař Ondřej Schweigl.

V druhé polovině 19. století sloužili různé části zámku jako kanceláře, pokoje pro zaměstnance a vězení. Druhé poschodí se přistavělo roku 1898 a sídlil zde soudní a berní úřad. Starou budovu koupila roku 1925 městská spořitelna, ale o 11 let později ji nechala zbourat. Roku 1945 byl zámek zkonfiskován státem. Interiér zámku byl z větší části zničen nebo rozprodán. Druhé patro bylo zrekonstruováno na byty a školu.

Dalšími vlastníky zámku byl rod Stockau a Baltazzi, u kterých byl v držení do roku 1935, poněvadž jej odkoupil Baťa.

Součástí zámku je krásný francouzsko-anglický park, a také hřebčín proslulý chovem anglických plnokrevníků založen rodem Baltazziů. Konkrétně Aristidem Baltazzim, velkým fanouškem dostihových závodů. Ten celé původní stáje přestavěl na moderní boxové. Po jeho smrti utrpěl hřebčín značný úpadek, což zavinila první světová válka a hospodářská krize. V současnosti se hřebčín Napajedla snaží o rozvoj a zařazení mezi ty nejlepší v Evropě.

V současnosti je zámek v soukromém vlastnictví a po částech se rekonstruuje.

Prohlídky zámku se konají pravidelně v měsících od května do srpna vždy mezi 10.00-16.00, v jiné době po domluvě. Kromě prohlídek a výstav Vám může zámek také nabídnout chvíle relaxace a odpočinu od nestáleho spěchu. V areálu zámku je k dispozici golfové a tenisové hřiště, možnost protáhnout tělo u lekcí jógy či masáže. V přízemí zámku je zřízena malebná zámecká restaurace a kavárna. Kromě jiného se na zámku pořádají konference, svatba a další oslavy.

 Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře  

 

Proč si vybrat TYRKYS?

  • Zaručujeme individuální přístup ke klientům a maximální možnou flexibilitu Vašeho vzdělávání.
  • Jsme tým zkušených lektorů - vysokoškolských pedagogů podnikajících v cestovním ruchu.
  • Předáme Vám mnoho osobních zkušeností a praktických dovedností z praxe.
  • Naše učebny mají vynikající polohu v centru Prahy  na křižovatce tramvají a metra 

Navštivte nás osobně: Na Moráni 5, 120 00 Praha 2
Telefonujte na číslo: +420 224 917 908
Pište na e-mail: kurzy@tyrkys.cz

Údaje o produktech uvedených na tomto webu byly zpracovány na základě informací dostupných v době jejich zpracování. TYRKYS si vyhrazuje právo na změnu těchto údajů a opravu případných tiskových chyb respektive chyb při zadávání dat. 

 

Jsme členy

Asociace cestovnich kancelari asociace instituci vzdelavani dospelych asociace průvodců wftga

Naši partneři

czechia kudyznudy Rokytnice nad Jizerou mercedes 

PayU


Partner:

Nejbližší akce

Opakovací vycházka Praha v češtině - Prašná brána a Staré Město

Od kdy? 27. květen 2018, Neděle
Kde? Opakovací vycházka Praha v češtině - Prašná brána a Staré Město se koná 27. května 2018 (neděle) od 9:00 do 13:00 hodin s PhDr. Rudolfem Pošvou, CSc. Cena vycházky je 200 Kč.
Číslo V1/2018

Více informací

Tajné tipy pro průvodce - komentovaná prohlídka kostela sv. Václava na Zderaze - POUZE pro pozvané klienty a průvodce TYRKYS

Od kdy? 29. květen 2018, Úterý
Kde? Komentovaná prohlídka kostela sv. Václava - zdarma pro pozvané
Číslo T1/2018

Více informací

Kurz Průvodce Prahou se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 30. květen 2018, Středa
Kde? Večerní kurz Průvodce Prahou se koná od 30. května 2018 do 27. června 2018 vždy v pondělí a ve středu od 17:00 do 20:00 hodin. Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2 a zahrnuje 7 praktických vycházek po pražských objektech. Cena kurzu 8 900 Kč. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce Prahou PK 65-028-N.
Číslo 9/2018

Více informací

Odběr novinek na email

Email: 

Odhlásit se

'.$domena.'