Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Zapřažená krása: kočáry, saně a nosítka 18. - 20. století

Od 20. září do 19. října 2014 proběhla v prostorách Jízdárny Pražského hradu velkolepá výstava Zapřažená krása. Správa pražského hradu tak vytvořila jeden z logisticky nejnáročnějších projektů v historii.

Jízdárna Pražského hradu otevřela 20. srpna 2014 své prostory výstavě zvané Zapřažená krása. Zahájení bylo velkolepé. Do Jízdárny Pražského hradu v krásném kočáře taženém šestispřežím kladrubských běloušů přijela osobně císařovna Marie Terezie, která uvítala slavnostní hosty, se kterými také celou výstavu prošla. 

Výstava představovala dobové dopravní prostředky Čech, Moravy a Slezska z 18. -20. století. Návštěvníci si tak měli šanci prohlédnout sedmnáct kočárů, různé druhy saní i nosítek, které Jízdárně zapůjčily hrady, zámky i muzea z celé České republiky.

Pro ty nejmenší byla připravena sekce dětských hraček s tématem koní, stájí a kočárů.

Významným exponátem výstavy pak byla lafeta potažená černým sametem, která vezla na věčnost T. G. Masaryka i Václava Havla.

Peněžně nejcennější kočár výstavy byl odhadován přibližně do 10 miliónů korun a patřil bývalému olomouckému arcibiskupovi. Kromě okázalých, zlatem zdobených kočárů, mohli návštěvníci spatřit i ty méně dekorované.

Svého času byly totiž kočáry praktickým dopravním prostředkem, neboť na ně byl spoleh při trasách čítajících desítky kilometrů. 

Návštěvníci se mohli zúčastnit i bohatého doprovodného programu včetně soutěže o projížďku kočárem po Pražském hradě. Dále si mohli například odnést památku v podobě fotky své osoby v historickém kostýmu nebo si zakoupit doprovodnou publikaci k výstavě za 215 Kč. Pro děti do 15ti let byla připravena i výtvarná soutěž.

 

tyrkys, průvodci

 

 

 

 

 

 

FOTO: Archiv TYRKYS


Aktualizace 25.9.2015.

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře