Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Živnostníci si za odvody na sociální a zdravotní pojištění opět připlatí!

Zálohy na sociální a zdravotní pojištění se každy rok zvyšují. V roce 2013 se minimální měsíční záloha u důchodového pojištění zvedne ze současných 1836 korun na 1890 korun. Měsíčně si tedy OSVČ připlatí 54 korun, za rok pak odvedou na účet České správy sociálního zabezpečení o 648 korun více.

 Zálohy na sociální a zdravotní pojištění se každý rok zvyšují. V roce 2013 se minimální měsíční záloha u důchodového pojištění zvedne ze současných 1836 korun na 1890 korun. Měsíčně si tedy OSVČ připlatí 54 korun, za rok pak odvedou na účet České správy sociálního zabezpečení o 648 korun více.

OSVČ, které vykonávají vedlejší výdělečnou činnost, si připlatí 21 korun měsíčně, když jim minimální záloha vzroste ze 735 na 756 korun. Naopak beze změny (115 korun) zůstává minimální výše zálohy na nemocenské pojištění.

U zdravotního pojištění minimální výše zálohy roste o 51 korun, ze současných 1697 na 1748 korun. Za rok si tedy OSVČ platící minimální zálohy připlatí na zdravotním pojištění 612 korun. Při výkonu vedlejší činnosti není povinnost platit minimální zálohy na zdravotní pojištění.

Zatímco u zdravotního pojištění je třeba výši minimální zálohy změnit hned s lednovou platbou, u důchodového pojištění je třeba změnu provést až v měsíci, ve kterém OSVČ odevzdá správě sociálního zabezpečení přehled příjmů za rok 2012.

Minimální zálohy si podle statistiky VZP platí u zdravotního pojištění 54 % všech OSVČ. To ale neznamená, že by zbylých 46 % OSVČ platilo vyšší zálohy. Většina z nich totiž třeba kvůli souběhu se zaměstnáním platí nulové zálohy a jednou za rok pak platí celkové zdravotní pojištění. Vyšší jak minimální zálohy tak odvádí jen zhruba 8,5 % všech OSVČ. Česká správa sociálního zabezpečení pak podobnou statistiku u důchodového pojištění nevede.

Více se dozvíte na našich seminářích - aktuální termíny jsou průvěřně vypisovány

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

Staňte se průvodcem nebo delegátem ! Nabízíme kurzy a zkoušky pro

Tyrkys, škola cestovního ruchu, kurzy průvodců Průvodce cestovního ruchu * Průvodce pro region Praha *

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha *

Semináře první pomoci * cizí jazyky pro cestovní ruch *

Pracovník cestovní kanceláře * Delegát pro cestovní kancelář

Přednášky z historie a dějin umění * Účetnictví a daně pro cestovní ruch * Rozvoj osobnosti