Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Bezpečnostní pravidla na letišti

Než se vydáte na letiště, ať už směr dovolená nebo pracovní cesta, je dobré myslet na základní opatření, aby poté nedošlo k nepříjemnostem při odbavování a bezpečnostní kontrole v letištním prostoru. V textu se dočtete nejen, které tekutiny můžete mít v příručním zavazadle s omezením, a které naopak bez omezení, ale také které předměty je zcela zakázáno přepravovat.

BEZPEČNOSTNÍ PRAVIDLA EU V OBLASTI TEKUTIN A GELŮ

Omezení množství přepravovaných tekutin v kabinových zavazadlech platí pro všechny cestující, odlétající ze zemí EU nebo transferující přes země EU.

Tekutiny, které můžete mít v kabinovém zavazadle S OMEZENÍM:

 • voda, nápoje, sirupy a polévky
 • krémy, oleje, roztoky
 • spreje, parfémy, mascara
 • vlasové a sprchové gely
 • tlakové nádoby, holicí pěny a deodoranty
 • pasty, zubní pasty
 • směsi kapalných a pevných látek
 • další předměty podobné konzistence

Uvedené tekutiny a gely mohou být přepravovány pouze:

 • v jednotlivých baleních o maximálním objemu 100 ml umístěných v jediném průhledném, opakovaně uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr
   
 • a po předložení k samostatné kontrole mimo kabinové zavazadlo

Pokud neumístíte předměty obsahující tekutiny a gely uvedeným způsobem, nebude jejich přeprava povolena.

Pro správný způsob převážení tekutin kontaktujte personál na letišti.

 Tekutiny, které můžete mít v kabinovém zavazadle BEZ OMEZENÍ:

 • dětské, kojenecké jídlo na dobu cesty
 • léky a dietní jídlo

U dětského, kojeneckého jídla na dobu cesty, léku a dietního jídla je vždy doporučeno mít lékařský předpis nebo potvrzení.

Zboží tohoto charakteru lze bez omezení zakoupit pouze v obchodech v neveřejném prostoru letiště, přičemž musí být v souladu s předpisy prodejcem řádně zabaleno. 

ZAKÁZANÉ PŘEDMĚTY
dle Národního bezpečnostního programu

Střelné zbraně a ostatní předměty s účinky jim podobnými 
každá střelná zbraň dle zvláštního právního předpisu a ostatní předměty, ze kterých může být vystřelena střela mechanicky, silou exploze nebo komprese vzduchu nebo plynu. Vztahuje se i na munici do střelných zbraní, modely a repliky historických střelných zbraní

Nože a řezné nástorje, špičaté předměty
předměty, které jsou ostřeny nebo broušeny a jsou schopné způsobit zranění

Obušky
tupé předměty, které je možné využít jako zbraň

Výbušniny a hořlaviny
jakékoli výbušné nebo hořlavé látky, které mohou ohrozit zdraví cestujících a posádky, bezpečnost civilního letectví a provozní bezpečnost letadla a dalších zařízení

Chemické nebo toxické látky
jakékoli chemické nebo toxické látky, které mohou ohrozit zdraví cestujících a posádky, bezpečnost civilního letectví a provozní bezpečnost letadla a dalších zařízení

Zároveň platí, že pracovníci provádějící bezpečnostní kontroly mají vždy právo určit jako zakázané i takové předměty, které zde sice nejsou uvedeny, zato vzbuzují důvodné podezření, že mohou být použity k ohrožení bezpečnosti civilního letectví.

Uvedené informace o bezpečnostních předpisech jsou jen stručným shrnutím základních pravidel. Podrobné informace získáte na přepážce Informací, u pracovníků bezpečnostních složek Letiště Václava Havla Praha a na www.prg.aero

DESATERO bezproblémového průchodu bezpečnostní kontrolou na letišti

 1. S přepravními podmínkami se seznamte ještě před cestou na letiště, v případě pochybností se obraťte na leteckou společnost, s níž cestujete, nebo na letištní informace.
   
 2. Na letiště přijeďte s dostatečným časovým předstihem pro klidný průběh odbavení zavazadel i následné bezpečnostní kontroly.
   
 3. U stanoviště bezpečnostní kotnroly v klidu vyčkejte, až na Vás přijde řada. Respektujte koridory a vždy respektujte pokyny a příkazy bezpečnostních pracovníků. Přispějete tím k pylnulému průběhu bezpečnostní kontroly.
   
 4. Vyjměte ze zavazadla plastový sáček obsahující tekutiny a gely.
   
 5. Ze zavazadla vyjměte dále rozměrnější elektroniku (notebook apod.) a odlože ji do plastové misky.
   
 6. Položte zavazadlo na pás rentgenového zařízení.
   
 7. Do plastové mísky si odložte všechny kovové předměty, např. mobilní telefon, klíče, cigarety, dorbné mince či peněženku.
   
 8. Do plastové misky odložte i svůj svrchní oděv (kabát, bundu).
   
 9. Vyčkejte instrukcí bezpečnostního pracovníka a po jeho pokynu projděte detekčním rámem. Přijměte klidně případné vyzvání k dodatečné kontrole, není namířena proti Vám osobně.
   
 10. Vaše zavazadlo a odložené věci budou podrobeny rentgenové kontrole. Pokud budete bezpečnostním pracovníkem vyzváni k otevření zavazadla, případně k předložení některého z kontrolovaných předmětů k následné prohlídce, buďte prosím nápomocni a bez výhrad to akceptujte. Po ukončení bezpečnostní kontroly si nezapomeňte vzít zpět své zavazadlo a všechny odložené předměty.

Aktualizováno 15.7.2014

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře