Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

České vodopády

Krkonoše jsou v České republice hlavním centrem vodopádů. Bohužel jich je mnoho turistům nepřístupných z důvodu chráněných rezervací. Krkonošské vodopády jsou u nás ty nejvyšší a patří mezi ně: Pančavský (148 m), Horní Úpský vodopád (129), Pudlavský (122 m) a Dvorský (68). Kromě Krkonoš i po různých zákoutí naší země naleznete i mnoho dalších krásných vodopádů.

PANČAVSKÝ VODOPÁD

Je se svou výškou 148 metrů nejvyšším kaskádovitým vodopádem v České republice, který padá z Pančavské Louky do Labského dolu s celkovým sklonem 45 stupňů. Nachází se ve Špindlerově Mlýně. Průměrně jím proteče 25 l/s. Svůj název získal z německého slova "pantschen", což v překladu znamená "cákat". Přímo k vodopádu se bohužel nedostanete, neboť leží v I. zóně KRNAP. Částečný výhled na vodopád poskytuje Ambrožova vyhlídka. Jestliže chcete vidět  celý vodopád, pak je tak možné z modré turistické značky vedoucí Labským dolem.

HORNÍ ÚPSKÝ VODOPÁD

Je nejvýše položeným vodopádem v ČR vysoký 129 metrů. Nachází se 400 metrů pod prameny Úpy. Prohlédnout si ho můžete ze vzdálenosti 1 kilometru z modré turistické trasy v Obřím dole na Sněžce - od Kovárny k bývalé Obří boudě. Tento vodopád je výjimečný svou výškou, ale na druhou stranu jím protéká malé množství vody.

PUDLAVSKÝ VODOPÁD

Nachází se ve III. zóně KRNAP, tudíž je běžně přístupný veřejnosti, ale předem varuji před náročnějším terénem, po kterém se k němu lze vydat. Pudlavský vodopád se může chlubit svou výškou 122 metrů, ovšem jen jeho část (37 metrů) má sklon 45 stuňů a vypadá jako skutečný vodopád. Zbylé části mají sklon pouhých 25 stupňů. Vodní průtok má vcelku stálý s 50 l/s. Hlavní vodopád tvoří dvě ramena, která se pak v tůni pod vodopádem opět pojí.

LABSKÝ VODOPÁD

Labský vodopád je nejmohutnějším vodopádem vysokým 35 metrů. Pro pěší turisty je na vrcholu vodopádu umístěna vyhlídková lávka opatřená bezpečnostním zábradlím. K vodopádu je možné dojít po modré značce ze Špindlerova Mlýna, ale jen v letním období. V zimě se vodopád promění v atraktivní ledopád, který je dostupný na běžkách po červené trase z Dvoraček nebo po hřebenech od Vosecké či Martinovy boudy.

Další "mimokrkonošské" vodopády pak patří například:

MUMLAVSKÉ VODOPÁDY

Leží u města Harrachov na řece Mumlava na okraji Mumlavského dolu. Vznikl díky velké puklině, která protíná žulový skalní masiv. Jsou jedním z nejkrásnějších a nejmohutnějších vodopádů v Čechách. Na výšku měří 8 metrů a na šířku 15 metrů. Blízko vodopádů naleznete Mumlavskou boudu. Dříve sloužila jako hájovna, dnes je výletní turistickou restaurací. Celoročně jsou přístupné stezky určené speciálně pro pěší a cyklistickou turistiku.

VODOPÁDY SV. WOLFGANGA

Nachází se na Menší Vltavici v blízkosti Vyššího Brodu, přesněji 1,5 kilometru od Vyšebrodského kláštera. Pojmenovány jsou po sv. Wolfgangovi, který byl v 10. století arcibiskupem v Regensburgu. Průtok vodopádu je 280 l/s, ovšem největší podívaná je po velkém dešti nebo při jarním tání. K vodopádům se dostanete po žluté turistické cestě vedoucí Vyšším Brodem, Vyklestilkami a Loučovicemi.

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře