Praha
Praha
Praha
Praha

Články

Druhy času - existuje zimní čas?

Každý rok na jaře spíme o hodinu méně a probouzíme se do tzv. letního času. Na podzim se všichni těší na noc, která bude o hodinu delší. A řada sdělovacích prostředků nás informuje o tom, že se ráno probudíme do zimního času. Je to pravda? NENÍ.

Každý rok na jaře spíme o hodinu méně a probouzíme se do tzv. letního času. Na podzim se všichni těší na noc, která bude o hodinu delší. A řada sdělovacích prostředků nás informuje o tom, že se ráno probudíme do zimního času. Je to pravda? NENÍ.

V každodenním životě používáme tzv. středoevropský čas - SEČ. Je to čas, který se počítá podle pohybu tzv. středního slunce. Poledne nastává v okamžiku, kdy toto slunce vrcholí nad poledníkem 15 stupňů východně od greenwichského poledníku. Tento poledník u nás prochází např. Jindřichovým Hradcem, Pacovem, Libercem.

Středoevropský čas se používá ve většině evropských států: na Slovensku, Německu, Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku, Bosně, Makedonii, Albánii, Maďarsku, Polsku, Norsku, Švédsku, Dánsku, Francii, státech Beneluxu, Švýcarsku, Itálii a Španělsku.  Tento čas mají i státy, které leží v pásmu světového času - v Nizozemí, Belgii, Lucembursku, Francii a Španělsku.

Středoevropský letní čas SELČ - je napřed o hodinu proti středoevropskému času. Byl zaveden v letech 1915, 1916 - 1918, 1940 - 1949 a pravidelně od roku 1979.
Letní čas je zaveden téměř v celé Evropě mimo Islandu, Ruska a Běloruska. 

Zimní čas, který  je o hodinu pozadu oproti středoevropskému a u nás byl zaveden pouze od 1.prosince 1946 do 23. února 1947. Někdy se středoevropský čas nesprávně nazývá zimním časem.

Světový čas UT nebo SČ se počítá podle pohybu středního slunce vzhledem k základnímu greenwichskému poledníku. Je o hodinu později oproti středoevropskému času. Na světový čas navazují pásmové časy platné v různých zeměpisných délkách.

Změna času má mnoho odpůrců, protože narušuje přirozený biorytmus člověka. Některým liden trvá adaptace na nový čas i několik týdnů. Ten jarní přechod, když spíme o hodinu méně, je pro většinu lidí horší než ten podzimní. 

Průvodci se změnami času musí vypořádat častěji než dvakrát za rok. Často cestují a tak překonávají časová pásma. Stejný problém trápí i klienty, kteří přijížději z jiných kontinentů. 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře  
 


Proč si vybrat TYRKYS?

  • Zaručujeme individuální přístup ke klientům a maximální možnou flexibilitu Vašeho vzdělávání.
  • Jsme tým zkušených lektorů - vysokoškolských pedagogů podnikajících v cestovním ruchu.
  • Předáme Vám mnoho osobních zkušeností a praktických dovedností z praxe.
  • Naše učebny mají vynikající polohu v centru Prahy  na křižovatce tramvají a metra 

Navštivte nás osobně: Na Moráni 5, 120 00 Praha 2
Telefonujte na číslo: +420 224 917 908
Pište na e-mail: kurzy@tyrkys.cz

Údaje o produktech uvedených na tomto webu byly zpracovány na základě informací dostupných v době jejich zpracování. TYRKYS si vyhrazuje právo na změnu těchto údajů a opravu případných tiskových chyb respektive chyb při zadávání dat. 

 

Jsme členy

Asociace cestovnich kancelari asociace instituci vzdelavani dospelych asociace průvodců wftga

Naši partneři

czechia kudyznudy Rokytnice nad Jizerou mercedes 

PayU


Partner:

Nejbližší akce

Tajné tipy pro průvodce - komentovaná prohlídka kostela sv. Václava na Zderaze - POUZE pro pozvané klienty a průvodce TYRKYS

Od kdy? 29. květen 2018, Úterý
Kde? Komentovaná prohlídka kostela sv. Václava - zdarma pro pozvané
Číslo T1/2018

Více informací

Kurz Průvodce Prahou se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 30. květen 2018, Středa
Kde? Večerní kurz Průvodce Prahou se koná od 30. května 2018 do 27. června 2018 vždy v pondělí a ve středu od 17:00 do 20:00 hodin. Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2 a zahrnuje 7 praktických vycházek po pražských objektech. Cena kurzu 8 900 Kč. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce Prahou PK 65-028-N.
Číslo 9/2018

Více informací

ZDARMA - Novinka - Krásy Prahy, aneb baví Vás poznávat Prahu?

Od kdy? 30. květen 2018, Středa
Kde? ZDARMA - seminář Krásy Prahy se koná 30. května 2018 (středa) od 17:30 do 18:45 v TYRKYSu, Na Moráni 5, Praha 2, jen pár kroků od stanice metra Karlovo náměstí a zastávky tramvaje Palackého náměstí.
Číslo DIV8/2018

Více informací

Odběr novinek na email

Email: 

Odhlásit se

'.$domena.'